PU mm WÊÊÊÊÈ- kijken ze vervolgens hoe de Russen de haven binnenvaren. Maar de binnenkomst, het vlaggen, het aanmeren en het gereed maken van de loopbrug kosten veel tijd en de bemanningen beginnen direct met het ontschepen van de bagage. De koning en zijn gezelschap gaan uiteindelijk weer naar binnen en gebruiken daar alvast het geser veerde ontbijt. Om half zes barst eindelijk het ceremonieel los als de tsaar en groot vorsten (zijn broer en zonen) aan de wal komen. Mogelijk niet verwacht, maar toch gebeurd: de tsaar nodigt zijn neven voor het ontbijt aan boord van de Derjaua. En daarna, zo tegen negen uur, begeven zo wel de Romanovs als de Oranjes zich naar de trein - onder luid geschut, gejubel en muziek. Bij Roosendaal scheiden hun wegen, de eersten reizen naar Brussel, de laatsten naar Den Haag. Arme heren Ouwerkerk - van een souper is het nooit gekomen en het keizerlijk ontbijt bleef koninklijk; maar één glaasje zal toch wel geschonken zijn op die gure avond in mei 1874. In de eerstvolgende krant echter staat wel heel duidelijk dat zij zich voor het ontbijt 'op loffelijke wijze van die taak gekweten' hadden. Een mooie bijkomstigheid. Moes ten de heren in september 1873, bij de feestelijkheden rondom de voltooiing van de spoor- en havenwerken, nog enigszins lijdzaam18 toezien hoe de inmiddels hofleve ranciers Hoogenstraaten alle eer kregen om het koninklijk diner te verzorgen, dat zou vanaf nu anders zijn. Welbekend en gerenommeerd De start van de scheepswerf De Schelde in 1875 heeft hier ook een grote hand in. De zomer van 1876 is, met dank aan De Schelde, een zeer memorabele voor de heren. Wanneer de bekendmakingen worden gedaan over aankomende feeste lijkheden, de opening van de machine fabriek en tegelijk de kiellegging van het eerste ijzeren stoomschip19 op de werf, bericht men trots in de kranten dat Vlis- singen wederom koninklijk bezoek kan verwachten. Prins Hendrik komt weer en voor de gelegenheid wordt een diner ver zorgd door de welbekende en gerenom meerde heren Ouwerkerk. De Vlissingse Courant schept met haar publieke aan beveling ook hoge verwachtingen: 'Wij twijfelen niet of genoemde heeren zullen, zooals zij reeds bij menige gelegenheid ge toond hebben, ook nu toonen het hun ge schonken vertrouwen ten volle waardig te zijn.' Het is duidelijk dat de firma Ouwer kerk zich in korte tijd een goede naam heeft verworven. Op die tweede augustusdag na al het ceremonieel, vertrekt het gezelschap naar huize Van Raalte voor het diner. Hier zitten alle heren die in deze en volgende jaren aan de economische en bestuurlijke Zeeuwse touwtjes trekken. Voor de heren Ouwerkerk een uitgelezen moment om zich definitief te bewijzen. Korte tijd later schrijft de krant dat het diner niet Model voor een huwelijkstaart, (gravure uit Dubois, 1896) fill® April 2017 tjy. H S WjM 'tg. jT. j. 17

Den Spiegel | 2017 | | pagina 19