alleen ten zeerste gestrekt heeft tot bewijs, dat voornoemde heeren in hun vak op de hoogte van hun tijd staan, maar tevens, dat men bij voorkomende gelegenheden niet naar elders behoeft te gaan, om iets beters te verkrijgen.' Alles inbegrepen Wanneer er voortaan een hongerig, ge kroond hoofd via station of haven de stad passeert, weet men de heren Ouwerkerk te vinden. Maar ook voor een buffet bij een zilveren huwelijksjubileum, een feestelijk ontbijt, een lunch na een vergadering, een huwelijksdiner en receptie, een koud soupertje na een bal, verjaardagspartijen en huiselijke diners. Het bedrijf kent op dit vlak grote successen in de jaren 1875- 1905. Wanneer in 1883 op de werf de zustersche pen Soerabaya en Batavia20 van de helling lopen worden er proefvaarten georgani seerd. In de eetzaal van de eerste klasse wordt een lunch geserveerd voor de hoge heren. En ook in 1884 wanneer De Schelde de fraaie Engelse schepen Rosalind en Moorcock21 aflevert, wordt er in alle vroegte aan boord geserveerd voor de genodigden, en niet het minste ontbijtje. Zelfs wanneer de Iberia22 hier slechts haar ketels en motoren komt halen, vraagt men de heren. Het zijn lucratieve opdrachten en goed voor de publiciteit. Voor grotere gelegenheden met veertig, zestig of tachtig couverts draaien zij de hand niet om. Wanneer in het voorjaar van 1887 de ingebruikname van de stoomtram Breskens-Maldeghem wordt gevierd, 'laat de vlaggen vroolijk zwieren, want 't is feest op Vlaandrens grond',wordt er door de heren een negengangen diner van maar liefst honderdveertig couverts geserveerd. De bewaard gebleven administratie met correspondentie, conceptmenu's, servies- lijsten en calculaties, getuigen van een organisatie met militaire precisie. En dat is precies waarmee de firma zich lijkt te onderscheiden. Zij hebben de nieuwe Franse kookboeken in volledigheid ter harte genomen. Het gaat niet alleen om het eten. Van het servies en couverts tot aan het linnengoed en het drukken van menukaartjes. Zelfs de bloemen op de tafel worden geregeld. Bediening is evenmin een probleem en als er een hoger belang ligt is Leo Ouwerkerk zelf aanwezig om alles te leiden. Het zijn totaalpakketten waarbij de gastheer of vrouwe alleen nog maar de deur hoeft open te doen en de keuken en eetkamer te wijzen, de rest doen zij. Deze klanten, vooral de echtgenotes van burge meesters, zijn zeer veeleisend. Gezien de correspondentie moeten de heren zeer diplomatiek en geduldig zijn geweest. Maar aangezien de chique van Zeeland indruk Impressie van het in 1884 afgeleverde Engelse stoomschip Rosalind. (tekening door Ron van Maanen, 2017) Den Spiegel 18

Den Spiegel | 2017 | | pagina 20