Bijna honderd jaar bakkerstraditie Speckens in Vlissingen m 13 'II li Leo Speckens In de negentiende en twintigste eeuw tot vlak na de Tweede Wereldoorlog waren er in Vlissingen heel veel brood- en banketzaken. Veel daarvan zijn in de loop van de tijd verdwenen. Een van die zaken stond aan het Betje Wolffplein en werd gebouwd in opdracht van mijn overgrootvader P.C. Speckens. Hij was de eerste Speckens die bakker werd. Van oorsprong waren de Speckensen namelijk geen bakkers maar (Belgische) loodsen. Een expositie over dit bakkersbedrijf in bibliotheek Vlissingen aan de Spuistraat en boekhandel Het Spui vormt de aanleiding tot dit artikel. De titel is ontleend aan een krantenartikel in de PZC van 23 oktober 1984. Generatie 1, Joannes Ludovicus Speckens, zeeman en Belgisch loods Vlissingen 1794-1862) Op 15 september 1794 wordt Joannes Ludovicus Speckens geboren in Vlissingen en een kleine week later, op 21 september in Middelburg gedoopt. Het is de eerste keer dat de naam Speckens opduikt in een (doop)register op Walcheren. Generatie 2, Charles Louis Speckens, Belgisch loodsschipper (Vlissingen 1828-1908) Charles Louis treedt in de voetsporen van zijn vader. Bij het bestuur van het Brussels Ministerie Verkeerswezen, Zeewezen en Binnenvaart klimt hij op tot loodsschipper, waar hij in 1883 met eervol ontslag of 'op rust' gaat. Generatie 3, Pierre Charles Speckens, brood- en banketbakker (Vlissingen 1863-1933). Pierre Charles wordt geboren als derde kind en eerste zoon in een gezin van zes kinderen. Aanvankelijk lijkt ook hij weer in de voet sporen van zijn vader en grootvader te treden. Hij wordt opgeroepen voor de Na tionale Militie en gaat dienen bij de Konink lijke Nederlandse Marine. Hij wordt op 1 mei 1883 voor vier jaar ingedeeld als zeemilicien, maar treedt op Bakkerij Speckens op de hoek Walstraat- Coosje Buskenstraat, circa 1902. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel 22

Den Spiegel | 2017 | | pagina 24