1 november 1883 al uit dienst, precies na een halfjaar. Daarna blijkt hij telkens voor een paar maanden in diverse steden te hebben ge woond. Achtereenvolgens staat hij inge schreven in Arnhem, Rijswijk en Den Haag. Waarschijnlijk werkte hij daar bij diverse bakkers om de nodige praktijkervaring op te doen. Op 21 juni 1887 treedt hij in het huwelijk met Cornelia Margaretha Ouwerkerk, bin nen de familie overigens gewoon Kee of tante Kee. Hij heeft haar al veel eerder leren kennen toen hij als leerling in het vak koek- en banketbakkerij en koksaffaire in de zaak bij haar vader L.T1. Ouwerkerk in Vlissingen op de hoek Kerkstraat, Oude Markt werk zaam was. Dat blijkt uit een getuigschrift uit 1880 van deze firma. Pierre C. Speckens pakte de zaken grondig aan. Nog voor zijn huwelijk liet hij op de hoek van Walstraat en Coosje Buskenstraat een groot pand bouwen met daarachter een bakkerij, daarboven een deegzolder en daar weer boven een meelzolder en een papier zolder. De eerste steen werd gelegd op 3 maart 1887. Hij verhuurde de apart bereik bare bovenverdieping en ging zelf achter de zaak wonen aan de kant van de Walstraat. Na een jaar breidde hij al uit en liet een tweede oven bouwen in de banketbakkerij, die in de kelder was gevestigd. Mijn vader Sjef, een van zijn kleinzonen, kende nog het verhaal, dat zijn opa Spec kens een vracht natuurijs uit Noorwegen liet komen om dit te gebruiken voor koe ling in de banketbakkerij. Hij sloeg dit op in een keldertje, dat aan de buitenzijde werd geïsoleerd met turfmolm. Hij verkocht van dit ijs ook aan andere bakkers. Het ijs smolt echter te snel, zodat dit project snel verlaten werd. Hij deed ook aan vernieuwing in de brood- bakkerij. Hij gebruikte een mengsel van Poolse en Hongaarse tarwe met een hoger glutengehalte dan de inlandse tarwe. Hij had daarvoor een speciale mengmachine aangeschaft. Op Koninginnedag stak hij op het Betje Wolffplein vuurwerk af volgens een ad vertentie in de krant: 'Groot vuurwerk bij Speckens'. Hij liet zijn personeel het vuur werk opstellen en stak het eigenhandig af. In 1892 kocht hij een huis achter het bedrijf in de Scherminkelstraat en in 1907 grond aan wat nu Boulevard Evertsen 10 is. Daar liet hij een huis bouwen, waarin beneden een tearoom gevestigd werd en twee verdiepingen verhuurd werden. Later zouden de gezusters Maters hier furore maken. Vervolgens kocht hij in 1909 in de Walstraat het buurhuis (nummer 133) van de weduwe van Pieter Luitwieler. In 1919 trok zijn zoon Leo, mijn grootvader, in dit complex. Hij stopte op 56-jarige leeftijd met werken en Bakkerij Speckens na de verbouwing in de Art Nouveau-stijl, 1930. (Prentbriekaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) April 2017 23

Den Spiegel | 2017 | | pagina 25