betrok met zijn vrouw en dochter Victorine een bel-etage aan Badhuisstraat 47, waar nu een huisartsenpraktijk gevestigd is. Op oude foto's is hij te zien wandelend door Vlissingen samen met mijn andere over grootvader, Joseph Klijberg, genietend van een mooie zomerdag. Die twee konden het goed samen vinden. In het maatschappelijk leven was hij lid van het RK Arm en Weesbestuur (later zieken huisbestuur). Generatie 4, Leonardus Cornelis Marie (Leo) Speckens, brood- en banketbakker (Vlissingen 1891-1939) Leo werd geboren als derde kind en derde zoon in een gezin met vijf kinderen. De tweede zoon, ook Leo geheten werd maar één jaar oud en overleed in 1890. Na Leo werden nog twee dochters geboren, Margot en Victorine. Zijn oudste broer is Charles. Hij kreeg een gedegen opvoeding. Hij staat van april 1904 tot 1906 ingeschreven in het Eikenburg Pensionaat voor Jongeheeren te Stratum, dat nu deel uitmaakt van Eind hoven. Vervolgens maakte hij op 31 okto- berl906 de overstap naar het kostschool instituut Brogtrop in de Engelsche Straat te Bergen op Zoom waar hij verbleef tot 1910. Bakkersgezel Het was gewoonte dat een zoon die later zijn vader zou opvolgen in de bakkerij, eerst een aantal jaren bij een ander bedrijf, of liever nog bij verschillende bedrijven werkte om het vak grondig onder de knie te krijgen. Leo werkte van 1913 tot 1916 bij Luxe Broodbakkerij Fr.C. Stahle in de Spuistraat te Amsterdam en gedurende drie maanden bij Paul C. Kaiser in de Vijzelstraat in de luxe broodbakkerij, ook te Amsterdam. Hij kwam in 1916 in Vlissingen in de zaak bij zijn vader. Op 22 september 1919 treedt hij in het huwelijk met Sidonie Andrea Joanna Maria Klijberg. Zij is de oudste dochter van Josephus Klijberg en Nathalie Vintioen. Vader Joseph is schoenfabrikant en zijn dochter Sidonie is zijn rechterhand in het bedrijf met filialen in Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen. Zij heeft ook een uitstekende opvoeding gehad. Na haar lagere schoolperiode volgt zij een tweetalige opleiding aan een kostschool te Brugge genaamd Pensionnat des Soeurs de St. Joseph. Zij sprak uitstekend Frans en las tot op hoge leeftijd de Franse krant Journal de la Grotte uit Lourdes. Ook volgt zij bij terugkomst in Vlissingen een opleiding in boekhouden. In 1919 gaat Leo het bedrijf leiden en gaat zijn vader met pensioen. Zijn vrouw Sidonie doet de administratie van de zaak en zorgt voor de leiding in de bakkerswinkel. Zij krijgen zeven kinderen, zes zonen en een dochter. Twee zonen, Sjef en Charles zullen later het bedrijf van hun vader voort zetten. Verbouwing In 1930 werd besloten de zaak te moderni seren. Tot 1930 woonde het gezin overdag beneden en was de keuken in de kelder. De kinderen sliepen op een deel van de zolder en de ouders hadden een tussenverdieping met een slaapkamer en een badkamer. Het gedeelte van het huis boven de winkel was verhuurd. Na 1930 kwam het gezin met zeven kinderen boven de zaak te wonen en kregen alle jongens een eigen slaapkamer op zolder. De winkel werd vergroot en gemoderni seerd en de huiskamer werd omgebouwd tot tearoom. Het interieur werd aangepast aan de tijd. Er werd een mozaïekvloer met veelkleurige steentjes gelegd en over Den Spiegel /ictorine H M. Ch»ri«sJ.M. L.C.M Speckens Carolus F M. Pierre J.M. Gustave G.M. SA J.M Klijberg Joseph C M 24

Den Spiegel | 2017 | | pagina 26