Foto van eigenaar en personeel rond 1919 toen Leo de zaak overnam van Pierre Charles. In het midden Pierre Charles, rechts daarnaast Bram Overbeke, daarnaast Leo Speckens en uiterst rechts Theo Schutijser. De heren achteraan in pak zijn de (brood)bezorgers, de heren in de gestreepte shirts de deegkneders, zij deden hun werk op de deegzolder. Op de voorgrond drie loopjongens. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) achterplaatsje. Ook dit werd na de oorlog veranderd. De opslag van de bloem kwam in een ruimte direct aan de straat. Het kantoor was achter de winkel en boven de banketbakkerij, die half ondergronds lag. Ook in de banketbakkerij moesten via een smalle stenen trap de materialen vervoerd worden naar de bakkerij, waar de koekjes gebakken werden. Tussen bakkerij en kantoor was een vrij grote ruimte, het magazijn, waar het brood in rekken koel opgeslagen werd alvorens het in de broodwagens geladen werd. Een mooie foto, daterend van rond 1895 toont al het bakkerijpersoneel met Pierre Speckens en zijn zoon Leo, de opvolger als kleine jongen. Voor het laden van de wagens zorgde door de jaren heen Hendrik Sohier, die ook nog andere taken had, zoals opruimen en schoonmaken. Er waren circa tien broodkarren, die door de broodbezorgers met de hand geduwd werden. Het brood werd toen nog aan de deur afgeleverd. De bezorgers moesten elke dag afrekenen met de baas. Niet lang voor de oorlog kocht Leo Speckens een bestelautootje, merk Fiat, waarmee toen flink werd bezorgd. Er zijn in korte tijd verschillende chauffeurs geweest: Magnée, Jongepier en De Reeper. Leo innoveerde ook op een andere manier. In de Vlissingsche Courant wordt op 16 juli 1932 daarover melding gemaakt: 'Spec kens installeert automaten bij zijn zaak aan de Walstraat' en op 7 januari 1933 'Eerste verwarmde automaat in Zeeland bij Speckens voor croquetten en vleesch- broodjes'. De eerste automatieken werden in 1931 in ons land in Amsterdam in gebruik genomen. Hij was er dus vlot bij. In de tearoom bediende voor de oorlog een meisje in Walcherse klederdracht Ploon Maas, geboren op Zwanenburg bij Vlis singen. Zij is praktisch tot haar dood in de zaak werkzaam geweest. Die tearoom was meestal erg druk en lag op een goed punt in de stad. De vreemdelingen vonden Den Spiegel 26

Den Spiegel | 2017 | | pagina 28