waarschijnlijk de Zeeuwse bediening ook wel aantrekkelijk. Andere namen van werknemers in deze tijd waren Frans Tournooy, Bram Overbeke, Theo Schutijser en Eckhart. Leo Speckens overleed op 9 november 1939 in het St. Josephziekenhuis aan een hartkwaal. Sidonie Andrea Joanna Maria (Si) Klijberg (Vlissingen-Vlissingen 1983) Na haar huwelijk met Leo Speckens con centreerde zij zich op de brood- en banket bakkerij, waar zij de boekhouding en de inkoop van de winkelwaren voor haar reke ning nam. Zij bemoeide zich vooral ook met het winkelpersoneel. Na het overlijden van Leo moest zij het be drijf overnemen. De Tweede Wereldoorlog kondigde zich al aan. Een zeer zware taak stond haar te wachten. Ook werd nog steeds een beroep op haar gedaan door het schoenbedrijf van haar vader Joseph Klijberg, wiens gezond heid veel te wensen overliet. Hij overleed in oktober 1940 waarna ook de afwikkeling van dat bedrijf haar aandacht vroeg. Al haar kinderen waren nog minderjarig. Pierre, de oudste was 19, Ruud, de jong ste was nog maar 8. Sjef was toen 18 en Charles 17. Beiden waren in het vak inge werkt. De broer van Sidonie, Leon Klijberg, werd te hulp geroepen om de bakkerij te leiden. Hij werkte bij 'Zeelandia', een firma die zich bezig hield met de fabricage van bakkerijgrondstoffen. Na een cursus in het bakkersvak is hij de hele oorlog als be drijfsleider van de Speckensbakkerij werk zaam gebleven. In mei 1945 is hij zijn eigen weg gevolgd, toen de jongens oud genoeg waren om hun zaken zelf te regelen. Zij had verder gedurende de hele oorlog ook geestelijke steun van pastoor Timp, de parochiegeestelijke te Vlissingen. Deze werd begin 1946 in Den Haag benoemd tot pastoor. Na de oorlog kon zij de leiding in de bak kerij en de banketbakkerij steeds meer aan haar beide zoons Sjef en Charles overlaten, maar de boekhouding en inkoop bleef zij tot op hoge leeftijd verzorgen. In de winkel was Greet Lamb, de vrouw van Sjef vanaf het begin dat ze in de familie kwam een steeds grotere steun en toever laat tot aan de sluiting van de zaak in 1984. Zij ontpopte zich in die jaren tot hét gezicht van de zaak Speckens. Na een val, waarbij Sidonie haar heup brak overleed zij enkele weken later in het zie kenhuis te Vlissingen op 5 april 1983, bijna 91 jaar oud. Ze heeft het sluiten van de zaak in 1984 niet meer meegemaakt en dus ook niet de afbraak van huis, bakkerij en winkel in 1987. Na de oorlog Na de oorlog werd de bezorging sterk in gekrompen en Charles deed dit zelf met een bakfiets. De broodwagens werden ver kocht. Charles heeft de vrijgekomen stal lingruimte van de karren gebruikt voor de opslag van meel en andere grondstoffen. Voor het bakken en bezorgen waren voor de oorlog veel mensen nodig. Na 1945 werd alleen bij hoge uitzondering wel eens op zondag bezorgd door een van de kinderen van Sjef. Als oudste was ik hier voor de eerst beschikbare. Vooral met Kerstmis bestelden sommige klanten wel eens een ijstaart en omdat men thuis nog niet de beschikking had over een vrieskast mocht ik dan die bestelling afleveren. Het liefst natuurlijk tijdens etenstijd. In de banketbakkerij werden gebakjes, taarten, koekjes, zoutjes, ragoutbroodjes en De winkel, circa 1960. (Privécollectie) April 2017 27

Den Spiegel | 2017 | | pagina 29