Over schoenen, brood, banket, suikerwaren en marsepein Aafke Verdonk-Rodenhuis De artikelen in deze aflevering van Den Spiegel handelen over een periode van halverwege de negentiende eeuw tot 1984. In dat jaar sluit namelijk bakkerij Speckens aan het Betje Wolffplein. Veel Vlissingers zullen herinneringen hebben aan deze bakkerij en de tearoom; brood, gebak en de welbekende ragoutbroodjes. De verhalen gaan over bakkers en schoen makers en de families waaruit zij afkomstig zijn. Dat deze families onderling verbonden zijn, is wat deze Spiegel ook laat zien. Er wordt een beeld gegeven van een deel van de Vlissingse middenstand in een periode van zo'n honderd jaar. Leo Speckens neemt een gevelopschrift 'Stoomschoenfabriek' als uitgangspunt voor het verhaal over zijn voorouders Klij- berg in De geschiedenis van het schoen makersgeslacht Klijberg te Vlissingen. Het gaat hierin niet alleen over het bedrijf, maar ook over de familie. Over uitbreiding van de fabriek, maar ook over de groei van de familie en de band met de familie Speckens. In het begin van de twintigste eeuw was de familie Klijberg een belang rijke werkgever. Na De Schelde wellicht zelfs de tweede werkgever in de stad. Op loffelijke wijzede firma Ouwerkerk banketbakkers en koks te Vlissingen1854- 1909van Jeroen-Martijn H. van Haart vertelt over twee meesterbakkers in het negentiende-eeuwse Vlissingen. 'Wie her innert zich niet het bezoek aan een bak kerij als kind', zo begint hij zijn verhaal en inderdaad ruik je de geuren van vers brood, taartjes en suikerwaren bij het lezen van dit artikel. Wel wordt nog even fijntjes opgemerkt dat brood niet altijd zulk veilig voedsel was. We drinken thee met taartjes of dineren met de elite. De heren Ouwer kerk kwijten zich meer dan hoffelijk van hun taak. De familie Ouwerkerk blijkt ook gelieerd te zijn aan de familie Speckens. Dat brengt ons naar het artikel Bijna hon derd jaar bakkerstraditie Speckens in Vlis singen, ook weer van Leo Speckens. Dit is het verhaal over de bakkerij aan het Betje Wolffplein, die in opdracht van zijn overgrootvader P.C. Speckens werd ge bouwd. Ook hier niet alleen de geschie denis van een bedrijf maar ook van de familie. Met instemming van de schrijver is vooral dit artikel ingekort. Was het aan vankelijk een zeer uitgebreide en boeiende beschrijving van vijf generaties Speckens, nu is binnen het bestek van Den Spiegel gekozen voor het gedeelte dat recht doet aan de bakkerstraditie binnen de familie Speckens. De aanleiding tot dit artikel is een expositie over dit bakkersbedrijf in Bibliotheek Vlissingen aan de Spuistraat en boekhandel Het Spui. In het pand waar bakker Ouwerkerk ooit zijn heerlijkheden maakte en waar de familie Klijberg begon met het bedrijf. De titel is ontleend aan een krantenartikel in de PZC van 23 oktober 1984. Vanaf 10 april is deze tentoonstelling te zien. Dat ons muZEEum is uitgeroepen tot Leukste uitje van Zeeland 2017 is u wellicht niet ontgaan, maar wordt nog even onder de aandacht gebracht in het muZEEum- nieuws, door Karen Kroese. Ook over andere activiteiten wordt u daar geïn formeerd. Kortom, veel te beleven en te vieren. Het muZEEum is namelijk ook alweer vijftien jaar aan de Nieuwendijk gevestigd en dat is reden voor feest. Wij wensen u veel leesplezier met dit num mer van Den Spiegel. Den Spiegel 2

Den Spiegel | 2017 | | pagina 4