üe geschiedenis van het schoenmakers- geslacht Klijberg te Vlissingen Leo Speckens Op de achterzijde van het pand Walstraat 50 in de Vlamingstraat 5-7 bevindt zich het gevelopschrift STOOMSCHOENFABRIEK. Het is een van de weinig tastbare overblijfselen die getuigen van de aanwezigheid van dit schoenfabrikantengeslacht te Vlissingen. Met name in het begin van de twintigste eeuw was de familie Klijberg een belangrijke werkgever. Na De Schelde was het op een bepaald moment zelfs de tweede werkgever in de stad. Met het overlijden van Leon Klijberg in 1991 stierf de directe lijn in Vlissingen uit. Hij was de jongste broer van mijn grootmoeder van vaders kant (Speckens-Klijberg). Adrianus Bernardsz Klijberg (1798-1878) De eerste Klijberg die zich in Vlissingen vestigt, is Adrianus Bernardsz Klijberg. Hij is in 1798 te Waalwijk geboren en op 9 februari 1820 te Geertruidenberg gehuwd met Maria Anna Du Pont. Kort daarna moeten zij naar Vlissingen zijn verhuisd want hun eerste kind Maria wordt op 16 november 1821 te Vlissingen geboren. Het zal een vruchtbaar huwelijk blijken, want er volgen nog tien kinderen. Alle kin deren, zes meisjes en vijf jongens, zou den bovendien de volwassen leeftijd en soms hoge ouderdom bereiken. Het gezin woonde op de hoek Kerkstraat, Oude Markt, recht tegenover de ingang van de Sint Jacobskerk, waar later VW en ANWB gevestigd zijn en dat nu deel uitmaakt van het bibliotheekcomplex. Henricus Antonius Jacobus Klijberg (1834 1890) Het zevende kind van Adrianus en Maria is Henricus (Hendrik) Antonius Jacobus, geboren in 1834. Hij zal het schoenma- Henricus Antonius Jacobus Klijberg (1834-1890). (Particuliere collectie) kersbedrijf voortzetten. Op 28-jarige leef tijd trouwt hij met Joanna Helena Ca- tharina Larsen. Zij is de dochter van schoen- en laarzenmaker Joseph Larsen en schoenwinkelierster Johanna Meskes te Middelburg. Helaas overlijdt zij al op 29-jarige leeftijd op 18 januari 1869. Zij hebben op dat moment drie kinderen. Een vierde kind is vlak voor haar overlijden ge boren, maar dit sterft eveneens. De twee oudste kinderen zijn de zoons Andreas (André) en Josephus (Joseph of Sjef). Zij gaan een belangrijke rol spelen in de geschiedenis van de familie te Vlissingen. Rond 1869 hertrouwt Adrianus met de uit Antwerpen afkomstige Maria Theresia Bastin, üit dit huwelijk wordt in 1870 nog April 2017 3

Den Spiegel | 2017 | | pagina 5