Het pand in de Vlamingstraat waar nog steeds de tekst 'Stoomschoenfabiek' op staat, 2005; foto A. Meerman. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) een zoon geboren, Julianus, maar hij sterft al een jaar later. Hendrik Klijberg koopt op 5 april 1867 'een huis met erve op de Ritthemse of Kleine Markt, uitkomende op de Vlamingstraat'. Dit huis ligt tegenwoordig in de Walstraat en is het bewuste pand met de geveltekst. Daar zet hij het bedrijf voort. Vader Adriaan verkoopt het oude bedrijf op de hoek Kerkstraat/Oude Markt op 17 april 1862 voor het bedrag van 3000 gulden aan banketbakker Antonius Ludovicus Ouwer- kerk. Over Hendrik Klijberg valt nog te melden dat hij zich blijkbaar niet alleen bezig hield met schoenen en laarzen maar dat hij ook in de muziek zijn sporen heeft achter gelaten. In het gemeentearchief is nog een akte te vinden uit 1881 waarin melding gemaakt wordt dat Hendrik optreedt als president van het Muziekgezelschap Ons Genoegen te Vlissingen. Hierin 'wordt met Burgemeester en wethouders van Vlissingen het gebruik van de muziektent, van 46 les senaars, 28 zitbankjes en een voetenbank voor den directeur van het gezelschap over een gekomen. Ingaande 1 augustus 1881 draagt de gemeente bovenstaande goederen in tijdelijk beheer over aan genoemden heer Klijberg'. Daarnaast deed hij aan gaaischieten. Uit het register van Huren, Pachten en Cijnzen blijkt dat hij 45 gulden per jaar verschul digd is aan de gemeente voor de periode 1 november 1889 tot 31 oktober 1893, voor het gebruik van een gedeelte van het Oost-Kogelpark. Op 27 juni 1890 wordt 'ten huize van lsten comparant' (Hendrik) een schuldbeken tenis opgesteld door Hendrik, in aanwe zigheid van de zoons André en Joseph ten overstaan van notaris Baris Verhey te Middelburg. Daar wordt orde op zaken ge steld. Blijkbaar gaat het niet goed met de gezondheid van Hendrik. Beide zoons zijn al jaren werkzaam in het bedrijf en beide zijn net getrouwd. Hendrik overlijdt op 13 juli 1890 op 56-jarige leeftijd, dit het memorie van successie dat opge maakt is op 29 augustus 1890 blijkt, dat vrijwel de gehele erfenis naar zijn drie kinderen uit het eerste huwelijk gaat. Zijn tweede echtgenote Maria Bastin, verblijft op dat moment in Antwerpen en ontvangt 7140 gulden uit de boedel. Er wordt nog opgemerkt dat 'de 2de echtgenote niets ten huwelijk heeft aangebracht'. Er waren ook geen huwelijkse voorwaarden. Andreas Josephus Joannes Klijberg (1862 -1938) en Josephus Joannes Klijberg (1864 - 1940) André is op 26 november 1888 in het hu welijk getreden met Judith Leonie Aglae d'Jong en Joseph is op 25 februari 1889 gehuwd met Nathalie Amelie (Jeannette) Vintioen. Het bedrijf wordt nu voortgezet door beide broers. Op 1 december 1890 wordt hier voor de vennootschap opgericht onder de naam FIRMA GEBROEDERS A. EN J. KLIJBERG, gevestigd te Vlissingen en aangegaan voor een tijdvak van zes jaren, Den Spiegel 4

Den Spiegel | 2017 | | pagina 6