Het gezin Klijberg-Vintioen. (Particuliere collectie) gerekend vanaf ultimo december 1890, met stilzwijgende verlenging voor telkens één jaar. In de volgende jaren gaat het steeds beter met de zaken. Er worden diverse huizen gekocht en ver kocht, onder andere in de St. Jacobstraat en de Badhuisstraat. Dat het goed gaat blijkt ook uit het aantal personeelsleden dat in dienst is. In 1904 zijn er ongeveer 45 personen in dienst en worden er 500 a 600 paar schoenen per week vervaardigd. Het merendeel van die schoenen gaat naar diverse plaatsen in het land en naar Nederlands Indië. Een paar jaar later is het aantal personeelsleden al gestegen tot 75. Dan wordt er in november 1906 een stuk grond ter grootte van tien are gekocht aan de Nieuwe Kolvenierstraat, de latere Van Dishoeckstraat, voor het bedrag van 1500 gulden. Blijkbaar is kort daarna ge start met de bouw van een schoenfabriek aldaar, want op 12 december van dat jaar vormen de fabrieksgebouwen met alle on roerende werktuigen en een aantal andere panden, een onderpand ten behoeve van een hypothecaire lening van 20.000 gulden. De Vlissingsche Courant van 12 februari 1907 komt met het volgende: 'De nieuwe schoenfabriek van de gebrs. A J. Klijberg aan de Van Dishoeckstraat alhier in gebruik genomen (voorheen Vla mingstraat)'. Er is voortvarend te werk gegaan, want nog geen drie maanden na de koop van de grond is de fabriek klaar en in gebruik. Op 1 januari 1911 huurt Joseph voor on bepaalde tijd het winkelhuis met pakhuis aan de Walstraat 50 van de Firma voor een bedrag van 500 gulden per jaar. Daar naast moet hij vier jaar lang 770 gulden afstaan als aandeel in de winst. De voor raden worden tegen de geldende prijs over genomen door Joseph. Is dit een voorteken van een naderend einde van de firma? Op 30 december 1911 wordt nog verder be paald dat Joseph 'vanaf 1 januari 1912 het recht heeft om het pand Korte Walstraat 50, de fabriek en de handelszaak van gezegde firma voor eigen rekening voort te zetten. In verband hiermede wordt voormeld pand door tweeden ondergeteekende (Joseph) met ingang van 1 januari 1912 in huur April 2017

Den Spiegel | 2017 | | pagina 7