muZEEumriieirws Arthur Scheijde Jubileumexpositie 'Tocht naar Chatham' Het muZEEum wijdt van 2 juni tot en met 1 oktober een speciale jubileumexpositie aan de beroemde 'Tocht naar Chatham' die deze zomer 350 jaar geleden plaatsvond. Sinds 1665 woedde de Tweede Engels-Nederlandse Oorlog tussen Groot-Brittannië en de Republiek der Zeven Verenigde Provincies. Om een einde te maken aan deze oorlog stak opperbevelhebber Michiel de Ruyter in 1667 met de Nederlandse oorlogsvloot in het geheim het Kanaal over naar Engeland. Op de Medway, een zijrivier van de Theems, zetten zij de Britse vloot in lichterlaaie en veroverden het prestigieuze vlaggenschip de 'Royal Charles'. Deze vernielende 'Tocht naar Chatham' dwong de Britten ertoe om in de zomer van 1667 de Vrede van Breda te ondertekenen. Herdenkingsmunt 350 jaar 'Tocht naar Chatham'. (Stichting Michiel de Ruyter, foto: Arthur Scheijde) Brits feest Het vieren van het jubileum van de Tocht is een initiatief van de Britten zelf. De steden Chatham en Gillingham aan de Medway ri vier zijn kort geleden de gemeente 'Med way' gaan heten. Vandaar dat de gemeente graag de 'Battle of Medway' samen met Nederland viert. De aanval op de Medway zien ze als hun 'Most Glorious Defeat', hun 'Meest Glorieuze Nederlaag'. Het feit dat ze het liever een 'Battle' (zeestrijd) noemen dan een 'Raid' (vernieltocht), zoals het in de geschiedenisboeken bekend staat, geeft aan dat ze het nog niet helemaal hebben verwerkt. Prins Charles weigert bijvoor beeld aanwezig te zijn, terwijl hij toch de beschermheer is van de Chatham Dock yards. Van Nederlandse zijde zal prins Mau- rits van Oranje namens Nederland acte de présence geven. Aan Britse zijde zal een lid van het koninklijk huis van gelijke stand aanwezig zijn. In het vaderland In Nederland zijn in verschillende musea educatieve programma's, symposia en ex posities over deze gedenkwaardige Tocht. Stichting Michiel de Ruyter coördineert een en ander, brengt een herdenkingsmunt uit en heeft door Strip2000 een speciaal De Ruyterstripalbum laten maken. In het Rijks museum is een expositie en een symposi um. Het Scheepvaartmuseum richt zich op de Tocht en alles wat met Michiel te maken heeft. Het Vaderlands Fonds voor de bevor dering van 's Lands Zeedienst heeft een ani matie gemaakt, gebaseerd op schilderijen van Schellinks in het Rijksmuseum. Hierin legt men op eigentijdse wijze uit hoe de Tocht plaatsvond. Het Vlissingse muZEEum bezit een behoorlijk grote collectie van De Ruyter objecten en staat recht tegenover het huis waarin Michiel woonde tijdens zijn Zeeuwse jaren. Vanzelfsprekend sluit het muZEEum zich met de jubileumexpositie aan bij dit samenwerkingsverband van mu sea en organisaties. Juli 2017 19

Den Spiegel | 2017 | | pagina 21