De Ruyters vlaggenschip de 'Zeven Provinciën', (tekening Arthur Scheijde) De oorlog Tijdens de Tweede Engels-Nederlandse Oorlog vonden de Vierdaagse Zeeslag (ju ni 1666) en de Tweedaagse Zeeslag (au gustus van hetzelfde jaar) plaats. Tijdens de eerstgenoemde zeeslag overleed de Vlissingse luitenant-admiraal van Zeeland Cornelis Evertsen de Oude aan boord van het Zeeuwse vlaggenschip de 'Walcheren'. Zijn broer Johan Evertsen de Oude nam zijn functie over en overleed tijdens die tweede genoemde zeeslag aan boord van hetzelfde schip. Zij liggen samen in een marmeren praalgraf begraven in de Wan- delkerk in Middelburg. Het wrak van de later gezonken Walcheren ligt voor de Oranjemolen nog deels in het water. Slechts twee weken na de Tweedaagse Zeeslag voer de Britse schout-bij-nacht Robert Holmes met een deel van de Britse oorlogsvloot naar Terschelling en Vlieland. Hij zette hier in opdracht van de Britse ko ning ongeveer 160 Nederlandse schepen in brand. Op Terschelling plunderden zijn mannen huizen en staken die in brand. Ze mishandelden en verkrachtten vrouwen. Deze grote ramp aan Nederlandse zijde hakte diep in het angstgevoel onder de be volking. De handelsbeurs in Amsterdam werd enkele dagen stilgelegd om een lan delijke financiële ramp te voorkomen. De belangrijkste man in Nederland, raadspen sionaris Johan de Witt, zinde op wraak en zette een plan dat hij al in 1666 had ge smeed in werking. Hij stuurde zijn broer Cornelis de Witt als zijn vertegenwoordiger met Michiel de Ruyter als opperbevelheb ber in het geheim op de Nederlandse oor logsvloot naar Engeland. Opdracht was de totale destructie van de Britse oorlogsvloot. Michiel was geen groot voorstander van deze gevaarlijke actie, maar voerde plicht getrouw zijn orders uit. de ketting fort Gillingham Detail uit de kaart die deel uitmaakt van de muZEEum jubileumexpositie (muZEEum). De Tocht in het kort Londen had al veel te lijden gehad in 1666 doordat de bakker van de Britse ko ning Charles II 's nachts vuur in zijn oven had laten branden. Een enorm deel van de binnenstad met allemaal houten pan den brandde hierdoor af. De Nederlandse kunstenaar Wenceslaus Hollaer maakte hier destijds een gedetailleerde tekening van. Doel van de Nederlandse vloot in 1667 was om naar Londen te varen en daar opnieuw brand te stichten. Bij Blackwall was de Theems echter afgesloten door af gezonken schepen. De Ruyter besloot om een eskader de Med- way zijrivier op te sturen, richting de Doek- yards van Chatham. Vlakbij de monding van de rivier lag Fort Sheerness. De Neder landse vloot opende het vuur en vernietigde Den Spiegel 20

Den Spiegel | 2017 | | pagina 22