Het enorme deel van Londen dat in 1666 verbrandde, Wenceslaus Hollaer, 1666 het fort. Het pas opgerichte Korps Mariniers ging aan land en vocht intensief. In hun en thousiasme trapten ze ook de deur in van een kerkje. De Ruyter, vroom als hij was, stuurde zijn scheepstimmerman ernaartoe om de deur van de kerk te repareren. Hij strafte ook een aantal mannen vanwege plunderpraktijken, waaronder kapitein Jan van Brakel. De Ruyter had duidelijk het be vel gegeven het gedrag van de Britten een jaar eerder niet te kopiëren. Er mocht ab soluut niet worden geplunderd. Bij de Mosselbank een stuk verderop maakten zeemannen de koers vrij tussen nog meer afgezonken blokkadeschepen. De vastgezette Jan van Brakel offerde zich op en voer met zijn schip en twee branders recht op de ketting af, terwijl hij van Britse zijde onder kanonvuur werd genomen. Eén van de twee branders brak door de ketting heen, waarna ze de Britse schepen Unity en Royal Charles wisten te veroveren. An dere schepen werden in brand gestoken en zonken. Tot dit moment was De Ruyter met de zwaarst bewapende schepen aan de mon ding van de rivier gebleven om de vlucht weg te beveiligen tegen van zee terugke rende Britse oorlogsschepen. De Zeven Provinciën en de andere zware schepen konden moeilijk de rivier opvaren en ble ven liggen aan de monding. Per sloep voer De Ruyter nu naar de veroverde schepen en nam concreet de leiding over de verdere aanval. Hij, Aert van Nes en kolonel der mariniers Willem Joseph van Ghent leidden vanuit sloepen de heftige aanval op Kasteel (Jpnor. Vanaf het kasteel en vanuit batte rijen vanaf de oever verdedigden de Britten zich hevig. Toch lukte het de Nederlanders om voorbij het kasteel nog drie grote oor logsschepen in brand te steken. Nog verder oprukken was gezien de ondiepte van de rivier niet verstandig, dus keerde men terug naar de monding. Veel mensen denken dat alleen deze aan val de Tocht naar Chatham' inhield. In de realiteit heeft de Tocht vele maanden in beslag genomen. Tijdens de aanval op de Medway was het Zeeuwse eskader bijvoor beeld niet aanwezig. Het was gedwongen om de Zeeuwse kust te blijven bewaken totdat de eerste aanval was ingezet. Onder leiding van luitenant-admiraal van Zee land, Adriaan Banckert, voer de Zeeuwse vloot erna naar Engeland, verkende het de Theems verder en hielp het andere forten aan te vallen en te vernielen. Raadspen sionaris Johan de Witt wilde niet alleen dat de Britten de Vrede van Breda onderteken den, maar ook dat de Britse vloot zoveel mogelijk werd vernietigd. Maanden na het tekenen van de Vrede van Breda voer De L| nxih' :inee HJT Ij-rt Jnl pi l'ufi, I'l"1 Jljfj jjvtf.' lianil<MfiC 1 'ir fSQ' S» lii-rp the houira M piswt ttw#e jtu»JwW Juli 2017

Den Spiegel | 2017 | | pagina 23