Het in brand zetten van schepen op de Medway, Willem Schellinks. (Rijksmuseum SK-A-1393-00) Ruyter nog om de Zuid langs Isle of Wight naar de zuidwestpunt van Engeland op zoek naar Britse schepen om ze aan te vallen en de stuipen op het lijf te jagen. Pas in oktober keerde hij met de Neder landse vloot terug naar huis. In 1667 was Amsterdam al meer dan een decennium zijn thuishaven. Het huis in Vlissingen bezat hij vermoedelijk nog. De muZEEumexpositie De Tocht naar Chatham' zien velen als het grootste wapenfeit van Michiel. Deze ex positie over de Tocht is te zien in de Pak huizen van het muZEEum. Heel toevallig is dit precies tussen de huizen van een aantal Zeeuwse zeehelden die actief waren tijdens de oorlog en de Tocht. De twee huizen in de Nieuwstraat recht naast de pakhuisza len aan de oostzijde werden in de 17e-eeuw bewoond door de genoemde Johan Ever- tsen. Michiel de Ruyter woonde tegenover de Pakhuizen op nummer 13. Om de hoek in de Sarazijnstraat was het huis van Cor- nelis Evertsen de Jonge. In de expositie hangen reproducties van schilderijen van Schellinks uit het Rijksmu seum die de Tocht goed weergeven. Deze schilderijen komen voor in de genoemde animatie van het Vaderlands Fonds die u er ook kunt bezichtingen. Een speciale kaart toont welke stappen zijn doorlopen tijdens het brandstichten op de Medway. Een stuk journaal van De Ruyter en zijn brief aan Evertsen de Jonge geven een indruk hoe het werd ervaren. In citaten uiten meerdere betrokkenen wat ze tijdens de Tocht beleef den. In de zalen staan modellen van het Hollandse vlaggenschip Zeven Provinciën en haar zusterschip, het Zeeuwse vlaggen schip Walcheren. Een bijzonder detail is dat dit model van de Zeven Provinciën is gebruikt in de film Michiel de Ruyter. Het is in de film te zien vlak voordat de Britse koning Charles II ertegenaan schopt, nadat De Ruyter stripalbum 4, 'De Tocht naar Chatham'. (Uitgeverij Strip2000) Den Spiegel NOG HÉÉL 5VÉN, APMIRAÉL BIJNA KUAAR. 22

Den Spiegel | 2017 | | pagina 24