hij te horen krijgt dat de Nederlanders zijn vloot tijdens de Tocht hebben verbrand. Tijdens de trap zelf is een replica gebruikt. Het maakt de aanwezigheid in deze exposi tie gedenkwaardig. In de expositie hangen ook scheepsportretten van de veroverde Royal Charles en de Walcheren. Over de spiegels van de Royal Charles en de Zeven provinciën is bovendien uitleg. Beide spie gels staan tevens op de herdenkingsmunt. Voor jonge mensen zijn de spellen 'Wie is het?' en een kwartet gemaakt, die de ge zichten tonen van veel betrokkenen aan zowel Britse als Nederlandse zijde. Met uit leg over wat hun rol was. In het gemaakte kwartet komen enkele wetenswaardighe den spelenderwijs aan bod. Zo zijn onder andere vier spionnen geïdentificeerd en wordt uitleg gegeven over verschillende souvenirs die aan de Tocht zijn overgehou den. Een toelichting op het speciaal voor de her denking vervaardigde stripalbum laat onder andere zien dat Ferdinand Bol in 1667 in de strip het portret van De Ruyter schildert. In het muZEEum hangt een kopie van dit Bolportret in het trappenhuis. Een ander, origineel Bolportret is boven in het muZEE um te zien. Naast de uitleg over de strip hangt een reproductie uit het Rijksmuseum van de Krijgsraad van Michiel de Ruyter die ook in de strip is verwerkt. Kunstboek De bekende Vlissingse kunstschilder Jan de Quelery heeft een nieuw kunstboek het licht doen zien. Hierom zijn enkele repro ducties van zijn werken in de Pakhuizen van het muZEEum te bezichtigen. Het zijn vooral doeken van zeeslagen die plaats vonden tijdens de oorlog waar de Tocht een einde aan maakte. De Quelery's kunstboek heeft een voorwoord van Michiels nazaat Frits de Ruyter de Wildt en de huidige top man van de marine, generaal der mariniers en commandant zeestrijdkrachten Rob Ga/vio/i'S a/u/f. ia// Het nieuwe kunstboek van Jan de Quelery, door Jan zelf en Graddy Boven. (Clitgeverij Dokmar) Verkerk. Verkerk is de Michiel de Ruyter van onze tijd. Het korps mariniers werd in 1665 opgericht. De aanval op de Medway was één van de eerste grote amfibische landingsacties van het korps. In de nabije toekomst opent in Vlissingen de Michiel de Ruyter marinierskazerne bij de buitenha ven. Kortom, genoeg aanleiding om deze expo sitie en de collectie van het muZEEum te komen bewonderen ter gelegenheid van dit jubileummoment. Deze expositie over de Tocht naar Chat ham' is gerealiseerd door het muZEEum in samenwerking met De Ruyter- en Chat- hamkenner Arthur Scheijde en met mede werking van het Rijksmuseum en Jan de Quelery. Over de auteur: Arthur Scheijde is schrij ver van De Woestduynschipbreuk nader Ontrafeld, Mysterieuze Schipbreuken in de Gouden Eeuw en In de Naam van de Ruyter. Als bestuurslid van Stichting Michiel de Ruyter ontwierp hij de Chat ham herdenkingsmunt en begeleidde de historische correctheid van de strip De Ruyter: de Tocht naar Chatham, waarin zes pagina's historisch dossier van hem zijn opgenomen. Juli 2017 Ot/ irn/uny 23

Den Spiegel | 2017 | | pagina 25