Vlissingen, oeverlichten langs de Westerschelde, slaven en de VOC en het verhaal van een grootvader Aafke Verdonk-Rodenhuis Vlissingers vind je over de hele wereld, wordt wel gezegd. Dat geldt kennelijk ook voor de naam Vlissingen. Ons avontuur lijke, maritieme verleden heeft daar wel licht mee te maken. Jaco Simons vertelt in Verre van Vlissingeneen serie van vier artikelen over 'Vlissingens' in het buiten land. Hij neemt ons mee naar Engeland, de Verenigde Staten en zelfs Afrika. De eerste aflevering gaat over het dorpje Flushing in Cornwall, Engeland: A Flushing settlement of het dorpje Vlissingen in Engeland. Jaco Simons heeft intensief speurwerk verricht en doet de geschiedenis van deze plek uit de doeken. Honderdvijftig jaar oeverlichten langs de Westerschelde is het verhaal over de licht jes langs de Schelde, veel bezongen als symbool van veilig thuiskomen. Gertjan de Boer gaat uitgebreid in op de historie van deze lichten, maar maakt ook op zeer begrijpelijke wijze de werking van de zoge noemde lichtenlijnen duidelijk. Dat het stel sel van lichten het varen op deze gevaar lijke rivier veiliger maakte, mag duidelijk zijn. De schrijver houdt ook een pleidooi voor behoud van enkele lichtopstanden, tenslotte gaat het hier om bijzondere his torische objecten, die niet bij het oud ijzer horen te belanden. Bij het begrip slaven en slavenhandel ont staat waarschijnlijk een associatie met Afrika, de West-Indische Compagnie. Ook Azië kende een omvangrijk en wijdvertakt slavernijsysteem. Ruud Paesie onderneemt aan de hand van enkele documenten een zoektocht naar de herkomst van deze ak ten en het verhaal erachter: Slave ola\ Slavenadministraties onder VOC-bestuur. Door recente ontsluiting van archieven van de Verenigde Oost-Indische Compagnie in Azië en onderzoek daarvan wordt duidelijk dat ook in dat deel van de wereld slavernij bestond. Paesie maakt het verschil tussen de trans-Atlantische slavenhandel en die waarbij de VOC was betrokken duidelijk. G-Jan Derksen vertelt in Abraham Gilles Jongman (1886-1970) het verhaal van zijn grootvader, een opa die een groot vertel ler was. Jongman tekende in 1905 voor de marine en bracht een groot deel van zijn tijd bij de marine door in Oost-Indië. De schrijver gaat in op de Vlissingse ach tergrond van zijn opa, overgrootouders woonden op het Eiland en de Maatschappij Zeeland bezorgde ook deze familie werk. De schrijver heeft niet alleen aandacht voor het verhaal van zijn grootvader, maar ook voor de taak van de marine in de Oost. Dat een en ander niet altijd even soepel verliep is duidelijk. G-Jan Derksen heeft over zijn grootvader en de marine in de Oost een boek geschreven. Het muZEEumnieuivs bevat deze keer een bijzondere bijdrage van Arthur Scheijde over de jubileumexpositie 'Tocht naar Chatham'. Het zal u niet ontgaan zijn dat het dit jaar 350 jaar geleden is dat deze tocht plaats vond. In de afgelopen maand zijn er al allerlei activiteiten en herden kingen geweest in Nederland en ook in Engeland. De expositie in het muZEEum is in samenwerking met Arthur Scheijde inge richt, dus wie kan beter het verhaal achter deze tentoonstelling vertellen. Het Verenigingsnieuws door Francois Huls bergen geeft het verslag van de tocht naar Antwerpen op 21 april van dit jaar. Dat het een geslaagde excursie was, wordt duide lijk. Foto's van deze reis zijn te vinden op de website van de Vrienden, het zijn er veel, dus zeker de moeite waard om even te kij ken. Wij wensen u weer veel kijk- en leesplezier met deze aflevering van Den Spiegel. Den Spiegel 2

Den Spiegel | 2017 | | pagina 4