Verre van Vlissingen Jaco Simons In een serie van vier artikelen in Den Spiegel maken we kennis met de naam Vlissingen, of Flushing, in het buitenland. Na intensief speurwerk wist auteur Jaco Simons in dit kader eilandjes, stadjes, dorpjes, straten, forten en plantages te traceren. Ook een stadswijk, een plein, een boerderij en zelfs een café komen aan bod. Hoewel ze dezelfde naam dragen, zijn alle Vlissingens uniek; er is geen Vlissingen identiek, Verre van'. De reeks start met een bijdrage over het dorpje Flushing in Cornwall, Engeland. Daarna volgen het drietal Flushings in de Verenigde Staten en het duo Vlissingen Noord en Suid in Namibië. Dat 'in den verre' de plaatsnaam Vlissingen vaak verband houdt met het (Zeeuwse) koloniale verleden, blijkt in de afsluitende bijdrage. A Flushing settlement of het dorpje Vlissingen in Engeland De zuidwestelijke kustlijn van het Engelse landstreek Cornwall staat bekend als de Engelse Rivièra. Terecht, want de talrijke, in de luwte gelegen baaien in dit prachtige gebied hebben opmerkelijk weinig hinder van de doorgaans uit het westen waaiende wind. Bovendien dragen de milde winters bij aan het aangename, mediterraans aan doende klimaat. Aan het begin van de twin tigste eeuw had het predicaat Rivièra alleen betrekking op het charmante Flushing. Dat is tegenwoordig een ongeveer 700 zielen tellend plaatsje met een, voor ons althans, opvallende naam. Nankersis Voor de eerste vermelding van Flushing, moeten we op zoek naar de oorspronkelijke naam van dit dorp en dat blijkt Nankersis te zijn. We vinden die naam op een oude Engelse kaart en Nankersis heeft dan be trekking op slechts één herenhuis. De uit 1595 daterende kaart maakt deel uit van de Atlas van William Cecil, Lord Burghley. William Cecil was onder koningin Elizabeth 1 van Engeland eindverantwoordelijk voor de buitenlandse betrekkingen van het hof. De betekenis van de naam Nankersis heeft men in het verleden geïnterpreteerd als 'the winding valley '(de gebogen vallei) en the valley' of the reed swamp' (de uit rietmoe ras bestaande vallei). Aan het einde van de Een deel van Zuidwest-Engeland. Flushing ligt vlakbij het stadje Falmouth. Juli 2017 Tintage) Chagford 77 Sidm Port Isaac Pad stow Newquay Truro Sint Austell Fowey The Roseiand Heritage Coast Falmouth Sennen Porthcumo Helston Mull ion Coverack Dartmoor Tavistock National Park Tamar Valley AONB Plymouth Ivybridge Newton Abbot Torquay Paignton Kingsbridge Salcombe 3

Den Spiegel | 2017 | | pagina 5