zestiende en het begin van de zeventiende eeuw werd in de vallei, in de buurt van het genoemde herenhuis, een groepje huizen en herbergen gebouwd en zo ontstond er een buurtschap die luisterde naar de naam Nankersis en later Nankersey. De settle ment lag aan de zuidwest zijde van Trefusis Land, een gebied waar een vermogende familie eeuwen lang invloedrijk was. Leden uit die familie waren gedurende vele gene raties de lords of the manor of Trefusis of wel de heren van de ambachtsheerlijkheid Trefusis. Hun achternaam is voortgekomen uit de naam van de heerlijkheid. Flushing Lord John Trefusis was de grondlegger van de nieuwe buurtschap. De opzet van een dergelijke kern was niet alleen statusverho gend, maar betekende ook een versterking van de machtspositie binnen het rechtsge bied. Bovendien leverde de woonkern door middel van opgelegde belastingen de no dige inkomsten op. Op initiatief van Lord Trefusis werd, door nood gedwongen, een aantal Nederlandse waterbouwkundigen naar Nankersey ge haald. Van hen werd verwacht dat zij te gen de zee beschermende muren en kades gingen bouwen aan de baai waar de buurt schap lag. De Penryn, de rivier of beter ge zegd zeearm die langs het Trefusisgebied stroomde, dreigde Nankersey steeds weer te overspoelen. Waarschijnlijk nog vóór het uitbreken van de Engelse burgeroorlog in 1642 begonnen de ingehuurde ingenieurs uit het Walcherse Vlissingen met hun project aan de kust van het Trefusisgebied. Het verhaal gaat dat er voor hen een aantal huizen werd gebouwd en dat die er nog steeds staan. Bewijs voor deze theorie heeft men tot op heden ech ter niet kunnen leveren. In elk geval ble ven de ingenieurs gedurende enkele jaren in Nankersey wonen en werken. Zij kregen toestemming, we mogen aannemen van John Trefusis, om deze plek Vlissingen of, in de verengelste vorm, Flushing te noe men. Lange tijd werd het dorp met zowel de oude als nieuwe naam aangeduid. Uit eindelijk verdween Nankersey en bleef Flushing over. En zo heet het dorp tot op de dag van vandaag. De invloedrijke Lord John Trefusis (cir ca 1586-1647) was onder meer lid van het Engelse parlement voor de regionale Oude kaart van Falmouth Haven, uit 'Atlas van William Cecil, Lord Burghley' (1595). De kaart staat als het ware op zijn kop, want het zuiden ligt boven. Op het inzetkaartje, rechtsonder, Nankersis. Den Spiegel 3ï3* 4

Den Spiegel | 2017 | | pagina 6