Een moeizame verhuizing Verplaatsing van de batterij Van Speyk Jules Braat Dishoek, een bekende plek langs de Walcherse duinen, geliefd bij vakantiegangers. Minder bekend is, dat daar in 1923 door het 5e Regiment Kustartillerie (5 KA) geschut werd geplaatst. De schoolcompagnie van dat regiment was gelegerd in de Bomvrijekazerne te Vlissingen. Batterij Tromp In Vlissingen was tijdens WO I aan de Van Speykstraat op het Eiland kustbatterij Tromp gesitueerd, bestaande uit twee ka nonnen van 21 cm. De eerste jaren werd de batterij bemand door marinepersoneel, in 1916 werd hij door de landmacht over genomen en voortaan batterij Van Speyk genoemd. In 1922 besloten Gedeputeerde Staten en Waterstaat de zeedijk ter plaatse te verho gen waardoor de batterij ontruimd moest worden. Dat was voor defensie een pro bleem, hoe konden Walcheren en de Scheldemonding worden verdedigd en de Nederlandse neutraliteit gewaarborgd als de batterij werd ontruimd? Dishoek, de oplossing De chef van de Generale Staf stelde de Minister van Oorlog voor de batterij te verhuizen naar de duinen bij Dishoek, ge meente Koudekerke. Daar lagen de res tanten van een batterij uit de mobilisatie van 1914-1918 met twee betonnen bed dingen. De locatie was geschikt, in oorlogs tijd konden vanaf dat punt de Wielingen, Deurloo en het Oostgat onder schot worden gehouden, eventuele doorgebroken vijan delijke schepen konden op een warm onthaal rekenen. Om kosten te besparen konden manschappen van de Kustartillerie uit Vlissingen helpen bij de verplaatsing. Het leek een eitje, maar leverde veel dis cussie op tussen de minister, genie- en ar tillerieautoriteiten, Gedeputeerde Staten, de Folder Walcheren en de gemeente Vlis singen. Wensen van de Artillerie In oktober 1922 diende de chef van de Ar tillerie zijn verlanglijst in. Bij Dishoek was plaats voor twee batterijen van drie 15 cm Overzichtskaart van zuidelijk Walcheren, circa 1915. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel MuM/J' mi n.Jn Ml* 10

Den Spiegel | 2017 | | pagina 12