eerstaanwezend genieofficier wilde het ech ter nog even laten staan en vroeg daarvoor toestemming aan het polderbestuur dat enig uitstel wel wilde toestaan. Hij moest echter tandenknarsend constateren dat het wachthuis op bevel van de inspecteur der artillerie op 7 september was afgebroken. Het gebouw stond nota bene onder zijn be heer, hij meldde het voorval dan ook aan zijn commandant in Den Haag. De Inspecteur der Artillerie wees erop dat hij zich tegenover het polderbestuur per soonlijk aansprakelijk had gesteld voor het nakomen van afspraken in casu het afbreken van het wachthuis. De comman dant van 5 RKA in Vlissingen had tegen zijn wens in twee keer geprobeerd het wacht huis voor oefeningen te behouden maar dat was door de inspecteur telegrafisch ver boden. De genie liet het er niet bij zitten en lichtte de minister in. In zijn verweerbrief ging de Inspecteur der Artillerie door het stof. Hij erkende dat afbreken niet tot zijn bevoegd heden behoorde, maar wees ook op zijn belofte aan het polderbestuur te weten het wachthuis voor 1 september te verwijderen en 'op mijn eenmaal gegeven woord moet staat gemaakt kunnen worden'. Hij was zelfs bereid eventuele schade te vergoeden. De minister stond in zijn oordeel achter de genie. De Inspecteur der Artillerie had geen bevoegdheid om het wachthuis te laten afbreken. Bovendien was er voldoende tijd om de situatie rond het gebouw aan de genie, het polderbestuur en de minister te melden en te regelen. Verder beschouwde hij de kwestie als afgedaan. Slot Over dit onderwerp zou nog meer gepubli ceerd kunnen worden, de beperkte ruimte laat dit niet toe. De aanleg van telefoon lijnen, plaatsen van zijposten en een derde kanon, schietproeven, zoeklichten enzo voort blijven dan ook buiten beschouwing. Dat de verplaatsing van de batterij aan de Van Speykstraat de nodige problemen ver oorzaakte is met dit artikel aangetoond. JCILES BRAAT, geboren in Vlissingen. Was werkzaam bij NS te Utrecht. Geïn teresseerd in geschiedenisvolgde in vrije tijd opleiding Geschiedenis MO. Publiceert regelmatig in Den Spiegel en De Wete van de Heemkundige Kring Walcheren. Den Spiegel Soldaten van de kustartillerie op het exercitieplein voor de Bomvrije kazerne, circa 1930. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Bronnen Nationaal Archief - 2.13.61 Chefs Artillerie - 2.13.24 Genie, Bouwbureau - 2.13.45 Genie-archieven 1813 - 1940 Zeeuws Archief - 3001 Polder Walcheren 1870 - 1953 - 6.3 Provinciaal Bestuur van Zeeland 1911 - 1932 Literatuur - Hans Sakkers Strijd om Dishoek - Drs. J.R. Verbeek Kustversterkingen 1900- 1940 - A.W. Ruys Batterij Tromp, een onbekend verdedi gingswerk van Vlissingen? 16

Den Spiegel | 2017 | | pagina 18