To be or riot to be the Spear-Shaker Arthur Scheijde William Shakespeare's toneelstukken zijn niet met absolute zekerheid geschreven door de acteur van wie we het portret zo goed denken te kennen. De acteur zou ongeletterd zijn en niet genoeg op de hoogte kunnen zijn van details die in de toneelstukken zijn verwerkt, zo wordt gesteld. Verschillende mensen worden genoemd als kandidaat voor 'Ghost Writer' die achter het zogezegde pseudoniem 'William Shakespeare' schuilgaat. Twee van hen hebben met Vlissingers te maken gekregen. De eerste heet Christopher Marlowe en de tweede Edward de Vere. In 1592 werden Christopher Marlowe en een lokale goudsmid in Vlissingen opgepakt wegens valsemunterij. Zij hadden Engelse en Nederlandse munten nagebootst in tin. Dit werd onder de aandacht gebracht van de Vlissingse gouverneur Sir Robert Sidney die Marlowe als gevangene terug stuurde naar Engeland. Van 1585 tot 1616 was Vlissingen samen met Den Briel (Brielle) en Fort Rammekens een pandstad van de Engelse koningin Elizabeth. Dit was in ruil voor geld en soldaten om de Spaanse vijand te kunnen bestrijden. De 80-jarige Oorlog woedde. Christopher Marlowe wordt gezien als de grootste concurrent van de Engelse to neelschrijver William Shakespeare. Origi nele, handgeschreven manuscripten van Marlowe zijn de afgelopen jaren in de Bri tish Library in Londen tentoongesteld. Zijn personage speelt ook een rol in de tot standkoming van Shakespeare's 'Romeo Juliet' in de met een Oscar bekroonde film 'Shakespeare in Love' uit 1998. Dat Mar lowe in Vlissingen werd opgepakt blijkt uit een brief in de nationale archieven in Kew, Londen. In Zeeuwse archieven is helaas weinig papierwerk bewaard gebleven uit de tijd dat Vlissingen onder Engels gezag stond. Christopher Marlowe zou volgens de over levering delen van zijn werk in Middelburg hebben laten drukken. Op een pamflet met teksten van Marlowe staat: Epigrammes and Elegies, By I.D. and C.M. at Middle- borough.'LD.' staat voor John Davies en 'C.M.' is Marlowe. Of dit echt is gebeurd in de Zeeuwse hoofdstad valt te betwijfelen, omdat het werd uitgegeven in 1597, vier jaar na zijn overlijden. <tA t Middteborough, Links: Christopher Marlowe als 21-jarige in 1585. Rechts: Het pamflet dat Marlowe na zijn dood in Middelburg zou hebben gedrukt samen met John Davies. Oktober 2017 A DNI A.TATÏ* WA. X! NVTRIT mc oerrnyiT 17

Den Spiegel | 2017 | | pagina 19