Marlowe was niet alleen toneelschrijver. Hij was vermoedelijk in Vlissingen omdat hij voor koningin Elizabeth optrad als spion in de Zuidelijke Nederlanden. Vlissingen was zijn uitvalsbasis. In de strijd tussen protestantisme en katholicisme dompelde hij zich aan beide kanten van de strijd in duistere zaken. Hij was hiertoe in staat omdat hij als atheïst niet werd belemmerd door geloofsdogma's. Ook zijn overlijden tijdens een vechtpartij in Londen één jaar na zijn arrestatie is een duistere zaak waarover nog steeds uiteenlopende theo rieën bestaan. Shakespeare De meest beroemde schrijver ter wereld is zonder twijfel William Shakespeare. De meeste mensen kennen de globale ge gevens over zijn leven. Hij was acteur en een beroemde 'playwright' zoals de Engel sen het zo mooi zeggen. Zijn toneelstukken zijn gepubliceerd en werden vroeger op gevoerd in hoge, ronde, houten theaters. Het heropgebouwde 'Globe' theater is in Londen als toeristische attractie te bezoeken. Tegenwoordig zijn de 'Shakespeare' stukken, opgevoerd in de originele taal, voornamelijk geschikt voor de elite van de toneelwereld. Veel mensen kennen titels als 'Hamlet', 'Romeo Juliet', 'A Midsummer Night's Dream', 'Macbeth' en 'King Lear'. In films zijn de bewerkte toneelstukken veelvuldig geschikt gemaakt voor het grote publiek. Hij wordt veel geciteerd. Wie kent de uitspraak 'To be or not to be' uit 'Hamlet' niet? 'To be or not to be' is een interessantere vraag dan u zou denken in relatie tot Shake speare zelf. Duikt u in de details rondom zijn persoon, dan gaat er een onbekende wereld open, waarin veel specialisten een eigen kijk hebben op hoe de feiten in elkaar steken. De stukken van deze ongekend be roemde schrijver zijn in de geschiedenis wereldwijd het meest veelvuldig opgevoerd. Het is dan ook bijzonder en opmerkelijk dat van William Shakespeare feitelijk niet één handgeschreven manuscript bestaat. In ieder geval niet één waar hij zijn naam op schreef en wat dus verifieerbaar is. Van hem bestaan aantoonbaar slechts een handvol originele handtekeningen die elk ook nog eens uniek zijn gespeld. Drie hier van staan op zijn testament en de andere op financiële documenten. William 'Shaksper(e)' In 2016 werd een eerste druk van zijn uitge geven gebundelde toneelstukken uit 1623 gevonden in Schotland. De berichtgeving vermeldt dat er meerdere lege pagina's in zaten en dat de schrijver waarschijnlijk be doeld had hier illustraties te plaatsen. Feit is echter dat de acteur Shakespeare deze toneelstukken zelf nooit gebundeld heeft uitgegeven. Pas zes jaar nadat hij was over leden, heeft een andere 'playwright' ge naamd Ben Johnson de eerste publicatie geregeld. Sterker nog, door veel gestudeerde mensen wordt ernstig getwijfeld of de man genaamd William Shaksper/Shakespeare, de acteur (1564-1616), de toneelstukken überhaupt wel heeft geschreven. Het verhaal gaat dat de acteur wellicht als stroman werd ge bruikt door 'iemand anders' die onder zijn eigen naam niet kon of mocht publiceren. Wie deze andere persoon, deze 'Ghost Writer' was, daarover lopen de meningen sterk uiteen. De in Vlissingen gearresteerde Christopher Marlowe (1564-1593) zou volgens sommi gen zijn dood in 1593 in scene hebben ge zet en onder de naam William Shakespeare verder zijn gegaan. De eerste publicatie van een Shakespeare werk was 'Titus Andro- nicus' in 1594 en de eerste keer dat zijn naam op de titelpagina stond als 'Shake- spere' in 1598. In de vorige eeuw was vooral de filosoof, schrijver, jurist en staatsman Francis Bacon (1561-1626) favoriet als kandidaat voor het auteurschap. Hij was een dichter en een genie met een voorliefde voor theater. Over hem werd geschreven dat hij bekend was onder een schuilnaam. De laatste jaren wint Edward de Vere (1550-1604) aan populariteit omdat zijn leven past bij veel aspecten van het auteurschap van Shake speare. Den Spiegel 18

Den Spiegel | 2017 | | pagina 20