Een groep die zich 'Stratfordians' noemt, houdt voet bij stuk dat de acteur William Shaksper(e) simpelweg ook de beroemde schrijver is. Stratford is een stad 160 kilo meter ten westen van Londen aan de rivier Avon. Deze man uit Stratford verliet zijn vrouw en kinderen in 1587 en dook zeven jaar later op in Londen waar hij als acteur furore maakte in de theaters. Zijn familie bleef in Stratford upon Avon. Zijn ouders konden niet schrijven en zijn kinderen evenmin. Het is opmerkelijk dat de be roemde schrijver zijn kinderen nooit heeft leren schrijven. De werken van Shake speare zijn doordrenkt met Latijn en Grieks, maar zijn kinderen hebben hier niets van meegekregen. Na een carrière als acteur en, zo gezegd, schrijver en deels eigenaar van het Globe theater trok hij zich rond 1613 terug in Stratford upon Avon waar hij tegen die tijd al enig bezit had vergaard, waaronder een groot huis. Hij woonde weer bij zijn vrouw en sleet er zijn laatste dagen tot hij in 1616 overleed. In zijn testament worden een aan tal dingen nagelaten aan zijn familie en geld aan drie acteurs in Londen om een gedenkring te kopen. Er wordt echter geen enkel boek, manuscript of publicatierecht in genoemd. De andere groeperingen heten 'Baconians' (aanhangers van Bacon) en 'Oxfordians' (aanhangers van De Vere, graaf van Oxford). Portret De meeste mensen weten precies hoe Shakespeare eruit heeft gezien. Een beetje kalend boven op het hoofd met rondom lang, bollend haar, een kunstzinnige snor en een klein beetje haargroei onder zijn onderlip. Dit is omdat zijn portret veelvuldig wordt gebruikt voor idoolvorming zoals dat van Che Guevara en Albert Einstein. Er zijn veel geschilderde portretten waarvan gezegd wordt dat het Shakespeare voor stelt. Af en toe is er weer groot nieuws omdat een nieuw-oud schilderij is ontdekt waarvan men heilig overtuigd is dat het de schrijver moet zijn. Toch is er maar één afbeelding waarover iedereen het absoluut eens is dat hij het moet voor stellen. Dit is de gravure die in die eerste gebundelde publicatie in 1623 werd afge drukt. De tekening voor deze gravure werd gemaakt door de Vlaming Martin Droes hout, een niet zo kundige, 22-jarige leer lingkunstenaar. De verhoudingen zijn op zijn minst onrealistisch te noemen. Hoe niet-natuurgetrouw dit portret is, houdt een voortdurend onderzoek op gang naar feiten en stellingen omtrent de ware identiteit van de alsmaar mysterieuzer wordende Shakespeare. Het portret in de publicatie van 1623 werd postuum vervaardigd, dus hoe accuraat kan het zijn? Er is geen enkel schilderij bekend uit de tijd dat Shake speare in leven was. Dat er veel Nederlandse kunstenaars ge noemd worden maakt het voor een Neder lander des te interessanter om meer van hem te weten te komen. Bij Shakespeares grafplaat in Stratford upon Avon is een borstbeeld van hem in een monumentale epitaaf die werd gemaakt door een zoon van een Nederlander genaamd Garratt Janssens (Gheerart Janssen). Andere schil ders waren Nederlanders (en Vlamingen) als Gerard Soest, Karei van Mander en Pie- ter Borsseler. Links: Het postume portret van William Shakespeare dat in 1623 bij zijn gebundelde toneelstukken werd gepubliceerd. Rechts: Edward de Vere in 1575 op 25-jarige leeftijd. Edward de Vere Eén van de meest overtuigende kandidaten die achter het pseudoniem William Shake- Oktober 2017 Waarom twijfel? 19

Den Spiegel | 2017 | | pagina 21