speare schuil kan gaan is Edward de Vere, de zeventiende graaf van Oxford, Lord Great Chamberlain (1550-1604). Een Lord Great Chamberlain had zeggenschap over de kroning van Engelse koningen. Toen Edward van zijn vader erfde was hij één van de rijkste mannen in Engeland. Hij trouwde met Anne Cecil, de dochter van de zeer machtige persoonlijk en financieel adviseur van koningin Elizabeth. De Vere was slecht in het onderhouden van zijn bezittingen en verloor door grote schulden. Hij hield zich meer bezig met het theater en de kunsten. Hij begaf zich in kringen waar hij geacht werd zich niet mee te associëren. Van hem zijn enkele son netten onder zijn eigen naam gepubliceerd. Vanaf eind 1574 reisde De Vere vijftien maanden door Europa. De reis bracht hem eerst tot het hof van de koning van Frank rijk in Parijs en daarna via Strassbourg naar Milaan, Venetië, Siena en Palermo. Van wege zijn exorbitante schulden werd hij ge dwongen om terug te keren naar Engeland en ze in te lossen. Hij reisde via Parijs naar Calais om naar Dover te varen. Terwijl hij op 15 april 1576 het Kanaal over stak, werd zijn schip overvallen door Vlis- singse piraten! Zij beroofden hem van zijn bezittingen, letterlijk tot hij in zijn nakie stond. Ze zouden hem hebben vermoord, ware het niet dat een Schots bemanningslid hem herkende. Hij mocht in geplunderde staat naar Dover doorvaren. Koningin Elizabeth nam dit incident zeer hoog op en liet brieven schrijven naar de prins van Oranje in Nederland, die ook markies was van Vlissingen. Hem werd zeer duidelijk gemaakt dat het afgelopen moest zijn met de Vlissingse plunderpraktijken. Hij zou maar eens vijf of zes mensen aan de galg moeten hangen als voorbeeld van de straf die voor deze misdaden zou moeten gelden. En indien hij geen gevolg gaf aan dit dwingende verzoek, dan zou er letterlijk 'wraak' volgen, zo meldt een brief uit haar naam. Edward de Vere was van zeer adellijke bloede, alleen overschaduwd door Eliza beths koninklijke bloedlijn. Vandaar dat zij deze pittige taal gebruikte. Een bericht naar Engeland werd teruggestuurd dat de misdadige piraten die het schip van Oxford geplunderd hadden vastzaten in afwachting van een passende straf. Of deze Vlissingse piraten inderdaad zijn opgehangen is niet bekend. Familiewapens met speren John Shakespear (zonder letter 'e' achter aan), de vader van de acteur, was in Strat- ford-upon-Avon een succesvolle hand schoenenmaker en wolhandelaar. In 1596 verzocht hij het College of Heralds om een familiewapen te krijgen toebedeeld. Dit werd een gouden schild met een zwarte schuine dwarsbalk met daarin een gouden speer met zilveren punt. Als helmteken bovenop een valk met open vleugels die in zijn poot een speer rechtop houdt. Sommigen zien deze nobele toewijzing als een waardering van zijn zoon Williams faam, maar het werd verleend vanwege de verdiensten van Johns overgrootvader aan koning Henry VII (1457-1509) en het feit dat John met een telg uit de familie Arden trouwde. De aanduiding 'edele speer' betekent zo veel als 'van goede afkomst' of 'van adel' en is terug te voeren op de Engelse koning Edgar (943-975). De zeer adellijke Edward de Vere had een leeuw met een kapot geschudde speer als helmteken op zijn wapen als burggraaf van Links: Het wapen van Williams vader John Shakespear met als helmteken een valk die een speer schudt. Rechts: Het helmteken van Edward de Vere. Een leeuw die een speer kapot schudt. Den Spiegel 20

Den Spiegel | 2017 | | pagina 22