Bolobec. Edward schijnt op toernooien zo goed te hebben kunnen speerwerpen dat hij de bijnaam 'Spearshaker' kreeg. Dit zou voor hem de inspiratie zijn geweest om deze bijnaam in aangepaste vorm als pseudoniem te gaan gebruiken. Op deze wijze zou hij geheel anoniem zijn toneel stukken in de Londense theaters hebben laten opvoeren. Een analfabete acteur uit Stratford die toevallig William Shakespeare heette, werkte tegen betaling mee om per soon te geven aan het anonieme auteur schap, zo is de theorie van de 'Oxfordians'. First Folio De bundeling van de toneelstukken van William Shakespeare uit 1623, de zoge naamde 'First Folio', is opgedragen aan de graven van Pembroke en Montgomery. Deze eerste graaf zou trouwen met Edward de Vere's dochter Bridget. De andere graaf is getrouwd met zijn andere dochter Susan. Hierdoor zijn de toneelstukken onlos makelijk verbonden met De Vere. Twee van de sterkste argumenten dat de William uit Stratford werkelijk de schrijver William Shakespeare zou zijn, betreft twee verwijzingen in deze 'First Folio'. De schrij ver wordt hierin de 'Sweet Swan of Avon' genoemd en er wordt naar zijn grafmonu ment in Stratford verwezen: "thy Stratford moniment" (monument). De acteur kwam uit Stratford-upon-Avon en in de kerk aldaar is in 1623 een monument ter ere van hem aan de muur opgebouwd. Er is echter ook ontdekt dat Edward de Vere een huis had in Bilton, niet ver van de zelfde rivier Avon als waar Stratford-upon- Avon aan ligt. 'Sweet Swan of Avon' kan dus betrekking hebben op beide heren. En ook Edward de Vere had een monument in de kerk van Stratford. Niet in Stratford- upon-Avon, maar in de kerk van Hackney in de Oost-Londonse wijk Stratford waar Edward de Vere in 1604 werd begraven. Lange tijd heeft daar een rechthoekige, versierde tombe gestaan met hierop zijn familiewapen dat bij hem begraven lag. De Folger Shakespeare Library in de ver enigde Staten heeft overigens de bijbel van Edward de Vere in bezit. Hierin zijn ver schillende passages die ook in de toneel stukken zijn opgenomen gemarkeerd met gekleurde inkt. Pseudoniem Over de ware identiteit van William Shake speare zal nog lang worden gedebatteerd. De sterke overeenkomsten tussen het leven van Edward de Vere en de Shakespeare to neelstukken zorgen ervoor dat hij niet meer uit deze discussies valt weg te slaan. Het zal voor de 'Stratfordians' en de De Vere aanhangers door alle bewijsvoering heen en weer toch nog jaren moeilijk blijven om elkaar te overtuigen. Wie weet was uw Zeeuwse voorvader wel een buurman van één van de Vlissingse piraten die Edward de Vere in 1576 zo 'shaken' achterliet, dat hierdoor de be roemde naam als pseudoniem tot leven kwam. Over de auteur: Arthur Scheijde is ont werper en schrijver van 'De Woestduyn- schipbreuk nader ontrafeld', Mysterieuze schipbreuken in de Gouden Eeuw' en In de Naam van De Ruyter'. Bronnen - The Folger Shakespeare library. - A.J. Hoenselaars, Reclamations of Shakespeare, 1994. - A. H. Nelson, Monstrous Adversary: the life of Edward de Vere, 17th Earl of Oxford, 2003, biz. 135- 7. - D. Pearson, Edward de vere (1550-1604): The Crisis and Consequences of Wardship, 2005. - Brief van Robert Sidney naar Lord Burghley, 26 jan. 1592. - W. Dugdale, The antiquities of Warwickshire illustrated. - Tentoonstelling van oude manuscripten in The Bristish Library. Oktober 2017 21

Den Spiegel | 2017 | | pagina 23