Vlissingeri wordt museumschip Mercuur rijker Ron van Maanen Commandeur Ludger Brummelaar en Niek Peters tekenen namens de Koninklijke Marine respectievelijk de Stichting Maritiem Erfgoed Vlissingen de akte van de officiële overdracht van het voormalige torpedowerkschip Hr.Ms. Mercuur. (Foto R.H.C. van Maanen) Op 1 september jl. werd met enige cere monie in de Dokhaven het voormalige tor pedowerkschip Mercuur door de Konink lijke Marine overgedragen aan de Stichting Maritiem Erfgoed Vlissingen (SMEV). In de komende periode wordt het opgeknapt en ingericht tot museumschip. Dat was zij al eerder namelijk in Amsterdam en tussen 1993-2015 te Scheveningen. Op 15 december 2015 werd zij teruggeven aan de Koninklijke Marine en dreigde de sloop. De SMEV is in dezelfde tijd op zoek naar een schip wat in het Dok van Perry kan worden afgemeerd. Na lang durige onderhandelingen tussen alle be trokken partijen is het zover. Op een grijze mistige zaterdagochtend in december 2016 passeert de Mercuur de Vlissingse bou levard op weg naar het Sloe. Daar vindt de asbestsanering en preventief onder houd plaats waarna ze naar Vlissingen- stad wordt gesleept. Aan boord zal straks haar geschiedenis als mijnenveger en als torpedowerkschip en de relatie tussen Vlis singen en de Koninklijke Marine worden verteld. Zo is Vlissingen na de Tweede Wereldoorlog thuisbasis voor vele mijnen vegers. Ook de historische omgeving waar in het schip ligt, komt aan bod. Dokhaven en Dok van Perry zijn ooit aangelegd voor 's lands vloot en maken later deel uit van de grootste Zuid-Nederlandse scheepswerf De Schelde. Darhen is tot op de dag van vandaag hofleverancier van de Koninklijke Marine. De Mercuur wordt op 19 februari 1952 als de AN483 op stapel gezet bij de Ameri- Oktober 2017 23

Den Spiegel | 2017 | | pagina 25