muZEEumnieuws Karen Kroese Nieuwe expositie in het Zeeuws maritiem muZEEum De Schelde volgens Dert, drie generaties bedrijfsfotografie Vanaf zaterdag 14 oktober toont het Zeeuws maritiem muZEEum een nieuwe expositie: De Schelde volgens DertDrie generaties Dert hebben foto's gemaakt in opdracht van de NV Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS), later Koninklijke Schelde Groep BV (KSG). Het muZEEum laat met de expositie dus niet alleen een beeld zien van de werf, maar ook van de fotografie door de Derts over een periode van circa honderd jaar. Ludovicus Franciscus Dert is de grond legger van de roemruchte onderneming aan de Nieuwendijk 31 in Vlissingen. Aan vankelijk verkocht hij kleding, hoeden en regenjassen, later ook tabakswaren, odeurs en koffie tot zelfs levensverzekeringen. Een rasechte ondernemer dus; tijdens een grote verbouwing in 1900 maakt hij gebruik van een wafelkraam om zijn nering te kunnen voortzetten. Hij koopt in 1908 Nieuwendijk 33 en vestigt daar de ver koop van de tabakswaren, met achterin de winkel een gehoorzaal waar de klanten on gestoord kunnen luisteren naar het nieuw ste fenomeen: de grammofoon. Snelfotografie Charles Ludovicus verliet snel zijn plaats aan de kleermakerstafel toen zijn vader Ludovicus Franciscus de fotografie intro duceerde. In De Tabaksplant op nummer 33 werd een fotografisch atelier ingericht. In 1912 is er al de mogelijkheid van snelfoto grafie: in tien minuten een portretfoto van goede kwaliteit. Het atelier maakt ook ge bruik van achtergronden als schepen en stranden. In de jaren twintig van de vorige eeuw trekt Charles ook nummer 35 bij de onderneming. Photo en Phono worden steeds belangrijker. Als de winkel aan het begin van de Tweede Wereldoorlog zwaar wordt getroffen worden de klanten buiten op de stoep voor de winkel geholpen: voor identiteitsbewijzen zijn er immers pasfoto's nodig. Johannes Marinus (Hans) Dert komt in 1949 in de winkel werken. In deze naoor logse periode floreert de Vlissingse binnen stad en middenstand: de firma Dert voegt pand Nieuwendijk 37 toe aan de onder neming. In 1975 - na een driefasen ver- bouwproject - beschikt de firma Dert over een hifiafdeling, een platenkelder en een foto- en filmafdeling. Ook Nieuwendijk 39 wordt aan de winkel toegevoegd. In 1987 viert het bedrijf grootscheeps het honderd jarig bestaan en laat het heel Vlissingen meegenieten. Negatievenverzameling Tien jaar later sluit de firma definitief zijn deuren op 15 februari 1997. In 1998 be sluit eigenaar Hans Dert zijn rijke negatie venverzameling in beheer te geven aan het Gemeentearchief Vlissingen. Ondanks het feit dat een deel van de collectie tijdens de watersnoodramp van 1953 verloren is gegaan, blijft er nog twintig strekkende meter aan negatieven over. Deze verzame ling schetst een prachtig beeld van de ont wikkeling van Vlissingen door de ogen van drie generaties Dert. Iedere Vlissinger, waar ook ter wereld, kent de foto van de Boule vard de Ruyter waar zee overheen spat bij hoogwater en harde wind. Expositie in het muZEEum De collectie Dert is inmiddels officieel over gedragen aan het Gemeentearchief Vlis singen. Samen met het archief heeft het Zeeuws maritiem muZEEum een keuze gemaakt uit de rijke - deels gedigitaliseerde - Oktober 2017 25

Den Spiegel | 2017 | | pagina 27