collectie. Het heeft zich beperkt tot het beeld dat de drie Derts hebben vastgelegd van de Koninklijke Schelde door de jaren heen. Ondanks de beperking was het nog zoeken in duizenden mogelijke foto's. De relatie tussen de stad en scheepswerf wordt getoond aan de aan de hand van drie thema's. Stempel op de stad De Scheldewerf heeft een onuitwisbaar stem pel gedrukt op de maritieme stad Vlissingen. Niet alleen vanwege de werkgelegenheid, de trots, het geluid van de klinknagels en de werftoeter, maar ook fysiek: hele wijken hebben plaatsgemaakt voor de werf en de schepen die er werden gebouwd en gerepareerd, hoge kranen domineerden de skyline van de stad. Vlissingen was de Schelde en de Schelde was Vlissingen. In opdracht van de Koninklijke Schelde- groep hebben de drie Derts het werk op de werf vastgelegd. Van kielleggingen (het begin van de bouw van een schip) tot tewaterlatingen (einde van de bouw van een schip). De medische zorg voor het personeel, ontspanning op de werf (kege len, sportgroepen) tot hoog bezoek: het werd allemaal gefotografeerd. Ook tech nische zaken waar de Schelde trots op was, kwamen op de gevoelige plaat: kranen, de machinefabriek, de duikboten, het interieur van schepen. Herinneringen In een interview te zien op de expositie vertelt Hans Dert over het leven toen; als ondernemer en fotograaf. Hij herinnert zich de Scheldewerf en de foto-opdrachten. Ook oud-medewerkers van De Koninklijke Scheldegroep komen aan het woord. C.L. Dert aan het fotograferen bovenop Hotel Noordzee, 1950. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Dert Collectie) Heeft u zelf herinneringen aan de Schelde werf (als werknemer, als echtgenote van een Scheldewerker, als (klein)kind van een werfarbeider), dan nodigen wij u uit deze met ons te delen: communicatie@muzeeum.nl. Bij de expositie De Schelde volgens Dert is een educatie- en activiteitenprogramma ontwikkeld. Op de website van het muZEEum (www.muzeeum.nl) vindt u hier meer informatie over. De expositie is te zien tot en met 2 april 2018. (Met dank aan Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel 26

Den Spiegel | 2017 | | pagina 28