Verre vari Vlissingen Jaco Simons In een serie van vier artikelen in Den Spiegel maken we kennis met de naam Vlissingen, of Flushing, in het buitenland. Na intensief speurwerk wist auteur Jaco Simons in dit kader eilandjes, stadjes, dorpjes, straten, forten en plantages te traceren. Ook een stadswijk, een plein, een boerderij en zelfs een café komen aan bod. Hoewel ze dezelfde naam dragen, zijn alle Vlissingens uniek; er is geen Vlissingen identiek, Verre van'. De reeks start met een bijdrage over het dorpje Flushing in Cornwall, Engeland. Daarna volgen het drietal Flushings in de Verenigde Staten en het duo Vlissingen Noord en Suid in Namibië. Dat 'in den verre' de plaatsnaam Vlissingen vaak verband houdt met het (Zeeuwse) koloniale verleden, blijkt in de afsluitende bijdrage. GAME, SET AND MATCH De drie Flushings in de Verenigde Staten In de Verenigde Staten van Amerika treffen we drie keer de plaatsnaam Vlissingen of beter gezegd, Flushing. De bekendste is die van New York, waar een wijk van de metropool zo heet. Dit stadsdeel is vooral in het nieuws als er de CIS Open wordt ge speeld, één van 's werelds grootste tennis toernooien. Ook de staten Michigan en Ohio hebben een Flushing. In beide gevallen zijn deze Flushings vernoemd naar de New Yorkse wijk. Vanzelfsprekend richten we onze pijlen dan eerst op de oostkust van het Amerikaanse continent. Nieuw-Nederland Toen Henry Hudson in opdracht van de Verenigde Oost-Indische Compagnie in 1609 naar Amerika zeilde en het eiland Manhattan op de kaart zette, kon hij niet bevroeden dat er zich rondom deze plek een wereldstad zou ontwikkelen, de huidige wereldstad New York. Hudson was een Engelsman die een dienstverband was aan gegaan in Nederland. Na Manhattan zette de ontdekkingsreiziger meer gebieden in deze regio op de kaart. Enkele jaren na zijn terugkeer claimde Nederland Hudsons overzeese ontdekkingen en riep ons land de kolonie Nieuw-Nederland in het leven. Op Manhattan werd rond 1625 de neder zetting Nieuw-Amsterdam gesticht. Ook op het er naast gelegen Lange Eylandt (Long Island) ontstonden door kolonisten bewoonde plaatsjes. Toch bleef Nieuw- Nederland lange tijd een kolonie op kleine schaal, want rond 1630 telde het gebied slechts 200 a 300 inwoners! In 1647 werd de bekende Peter Stuyvesant directeur-generaal van Nieuw-Nederland. In Stuyvesants tijd, en dan vooral tussen 1654-1664, kwam de kolonie tot de groot ste bloei. Het gebied omvatte toen delen van de huidige staten New York, New Jersey, Delaware en Pennsylvania. In eer dere jaren hoorden ook delen van Con necticut daarbij; een tamelijk omvangrijk deel van Noord-Amerika, zo kunnen we vaststellen. De Engelsen veroverden Nieuw-Nederland in 1664 waardoor de Nederlandse droom voorbij was. Toch namen de Nederlanders in 1673 nog even revanche, toen de Vlis- singer Cornelis Evertsen 'de jonge', op nogal ongeplande wijze de kolonie herover de. Die situatie was van korte duur, want al tijdens de Vrede van Westminster in 1674 kreeg Engeland de kolonie definitief toege wezen. Vlissingen op 't Lange Eylandt In 2009 schreef Arendo Joustra al een artikel in Den Spiegel over Flushing in New York. Volgens zijn eind negentiende-eeuwse bron, namelijk het boek History of the town Oktober 2017 3

Den Spiegel | 2017 | | pagina 5