31 De Kamer Amsterdam van de West-Indische Compagnie kwam bijeen in het West-Indisch Huis aan de Herenmarkt in Amsterdam. Het pand bestaat nog steeds en er hangt in de binnenplaats een plaquette aan de muur als herinnering aan de oprichting van Nieuw-Amsterdam in 1625. Er staat hier ook een beeld van Peter Stuyvesant. We zien hem met een houten been. (foto's Jaco Simons) of Flushing van Henry Wallace, werd in 1643 op 't Lange Eylandt de nederzetting Vlissingen gesticht door Engelse remon stranten. Om religieuze redenen waren zij Engeland ontvlucht en hadden zij zich gevestigd in de tolerante Nederlanden. Een deel van die remonstranten kwam terecht in het Walcherse Vlissingen, maar vertrok later naar het langgerekte eiland aan de oostkust van het Amerikaanse continent. Het dorp dat zij stichtten, noemden zij naar de plaats van waaruit zij waren vertrokken. De lezing van Henry Wallace is plausibel. Het is echter onwaarschijnlijk dat de kolo nisten de naam mochten vastleggen. Het waren immers de hoge heren van het kolo niale bestuur die officieel bepaalden hoe nieuwe nederzettingen gingen heten. En zo werd in 1645 door hen Vlissingen in het leven geroepen. Nederzettingen kregen Nederlandse namen, niet alleen omdat het bestuur van de nieuwe kolonie Nederlands was, maar ook omdat het gebruikelijk was om de Ne derlandse identiteit te benadrukken. De meeste kolonisten waren echter van Engel se afkomst en daarom verengelsten de plaatsnamen. Op 't Lange Eylandt werden Vlissingen Flushing, Breukelen Brooklyn, Heemstede Hempstead, 's-Graveland Gravesend, Haerlem Harlem en Nieuw- Utrecht simpelweg New Utrecht. Andere dorpen verloren hun oorspronkelijke naam. Middelburg werd bijvoorbeeld Newtown en Amersfoort Flatlands. In de loop der tijd kreeg Flushing diverse vernoemingen, zoals Flushing River, Flush ing Creek en Flushing Bay. In de wijk Brooklyn vinden we een Flushing Avenue. De bekendste verwijzing is echter Flushing Meadows. Dat park ligt in de New Yorkse wijk Flushing en die is, zoals beschreven, de plek van de oorspronkelijke nederzetting Vlissingen. Elk jaar vindt hier Amerika's beroemdste tennistoernooi plaats, de US Open. Dit evenement behoort tot één van de vier grootste toernooien van de tennis wereld. Het spektakel speelt zich af in een vijf vierkante kilometer groot gebied, dat officieel Flushing Meadows Corona Park Den Spiegel 4

Den Spiegel | 2017 | | pagina 6