Zt Kaart van 't Lange Eylandt, van Claes Jansz. Visscher (ca. 1650). De oudste kaart van 't Lange Eylandt of Matouwacs, zoals de oorspronkelijke, Indiaanse naam luidde, dateert van circa 1650 en is van de hand van Claes Jansz. Visscher. We zien Vlissingen - geschreven met de mooie ringel-s - hierop aangegeven. Het dorpje ligt aan de noordwest zijde van het langwerpig gevormde eiland. heet, maar doorgaans kortweg Flushing Meadows wordt genoemd. Flushing in Michigan en in Ohio Nu we toch in de Verenigde Staten zijn, richten we ons ook op Michigan en Ohio want ook in die staten vinden we de naam Flushing. De twee plaatsjes hebben niet in directe zin met het koloniale verleden van Nederland te maken, maar des te meer met de New Yorkse wijk. Flushing in Michigan is een stadje met on geveer 8.000 inwoners. Het is in de jaren dertig van de negentiende eeuw ontstaan als spoorwegdorpje. Ene Charles Seymour was de naamgever en noemde het dorpje naar de wijk Flushing in New York, simpel weg omdat Seymour hier enkele jaren had gewoond. Bovendien had hij familie in Vlis singen, Holland. Ook in Ohio vinden we een Flushing. Dit dorpje telt nog geen 900 zielen en is enkele decennia ouder dan Flushing in Michigan. Het werd in 1813 gesticht op initiatief van een zekere Jesse Foulke, een Engelsman afkomstig uit Flushing, New York. Tijdens de Amerikaanse Onafhankelijk heidsoorlog (1775-1783) kwam de jonge Foulke als krijgsgevangene terecht op het gevangenisschip de Jersey en overleefde daar erbarmelijke omstandigheden. Samen met enkele geloofsgenoten trok hij aan het begin van de negentiende eeuw naar Ohio, mogelijk om religieuze redenen. Foulke was aanhanger van de Quakers, een religieuze beweging binnen het protestantisme. In Ohio werd een nieuwe gemeenschap ge sticht. Het eerste huis in wat enkele jaren later Flushing zou gaan heten, werd ge bouwd in 1809. Jesse Foulke gaf les op de eerste school, zette een winkel op en was de naamgever van het dorp dat hij naar zijn vorige woonplaats noemde. Pas aan het begin van de negentiende eeuw kwam het gehucht Flushing tot verdere ontwikkeling. Langs de vele kleine kolenmijnen in de regio werd een spoorweg aangelegd en die lijn legde een verbinding met de buitenwereld. De Flushings in Michigan en Ohio staan in schril contrast met hun naamgenoot in New York: de rust van twee slapende plaatsjes in afgelegen gebieden tegenover de hectiek van the city that never sleeps. Over de auteur: JACO SIMONS, stu deerde kerkorgel en piano aan het con servatorium. Naast zijn activiteiten als musicus publiceerde Jaco veelvuldig over diverse thema's betreffende de historie van Walcheren. Zijn artikelen verschenen in de bladen Den Spiegel, Arneklanken, Klaver VierNehalennia, Saillant en De Wete. Online te vinden op www.lacoda.nl. Bronnen - B. Brommer e.a., Grote Atlas van de West-Indische Compagnie, deel I, Voorburg 2011, p. 28-33. - M. Gosselink, York Nieuw-Amsterdam, De Neder landse oorsprong uan Manhattan, Am-sterdam/Den Haag 2009. - P. E. Kerson, The common origins of Flushing Ohio and Flushing New York, New York 2007. - Gemeentearchief Vlissingen, bibliotheeknr. 3009; map met documentatie over Flushing, New York, z.p., z.j. Oktober 2017 imanes Veelte Q uvroprv ange Eylandt *Ju-i Matouvacs a9 aftOa'a^/j^oaOj 5

Den Spiegel | 2017 | | pagina 7