Vlissingeri, een omsloten stad Edwin Tilroe De ligging aan zee heeft Vlissingen altijd een strategisch belang gegeven. Vanaf de veertiende eeuw hebben machthebbers de stad willen beschermen. Waar eerst de bescherming nog uit dijken en wallen bestaat verandert dit in de daarop volgende eeuwen. De stad wordt ommuurd, wallen worden verhoogd en er worden grachten gegraven. Verschillende inzichten onder verschillende invloeden doen de vesting van vorm veranderen. Waar Italiaanse bouwmeesters het gebastonneerde stelsel introduceren, worden deze door Nederlandse vestingbouwers in latere jaren aangepast, üiteindelijk zijn de Fransen de laatsten die in de negentiende eeuw het tracé en de fortificatiewerken bepalen. Dit betekent niet dat na het vertrek van de Fransen de stad vesting af is en klaar is om uit te breiden. Het tegendeel is waar; nog ruim 65 jaar zit de stad opgesloten tussen de vestingwallen. Water en vestingwerken Onmiskenbaar voor de omsloten stad is de hoofdwal die rond de stad loopt. Aan de landzijde bestaande uit aarden wallen, in tegenstelling tot het zeefront wat groten deels uit muren is opgetrokken. Naast de zee als natuurlijke verdediging bevindt zich aan de landzijde, net voorbij de hoofdwal, een natte hoofdgracht. De hoofdgracht voorbij is er een belangrijke verdediging aangelegd door de Fransen, een breed glacis met een bedekte weg. Het glacis waarvan de bouw gestart is in 1811 bestaat uit opgebaggerde grond afkomstig uit de kunstmatig aangelegde voorgracht. De bedekte weg met borstwering volgt samen met het glacis het verloop van de gracht en functioneert als gevechtsopstel ling voor infanterie. Op het glacis zijn in dezelfde periode drie lunetten gebouwd, het beste te omschrijven als kleine verdedigingswerken. De lunetten zijn dusdanig neergezet dat de overzijde van de voorgracht makkelijk vanuit hier te bestrijken is. Zo bezien is het niet verkeerd om te stellen dat de stad opgesloten ligt tussen de ves tingwerken en het water. Niet helemaal opgesloten De stad is natuurlijk niet in letterlijke zin helemaal opgesloten. Er zijn verschillende Den Spiegel 6

Den Spiegel | 2017 | | pagina 8