Gouden dukaat uit 1729, afkomstig uit het wrak van de Vliegent Hart. (Collectie muZEEum) stond. Daar stootte de Anna Catharina door de holle zee. Ze werd over een deel van de Raan, de Vlakke Raan, gedreven en zonk. Man en muis lieten het leven. De Vliegent Hart stootte ook lek, kwam nog buitengaats, ankerde op tien vadem, maar zonk om ongeveer elf uur die avond. Op een sein van de Vliegent Hart was de schip per van de Mercurius, Willem Gerbrants van Zierikzee, ook ten anker gegaan, maar beneden de wind, zodat hij niets kon uit richten. Ook van de Vliegent Hart verdron ken zo die nacht alle opvarenden. Samen verdronken bij deze dubbele ramp meer dan 400 man.4 De drie broers kenden het verhaal vast wel uit de mond van hun vader. Jacob en Frans leerden de Deurlo later zelf goed kennen en wisten waar hij het over had. Ze werden beiden loods. Frans zou, naar eigen zeg gen, de Deurloo meer dan duizend maal peilen. Toch, hoe laag het water bij harde oostenwind kon staan, daar kon men alleen naar gissen, want bij zulk weer was met het peillood niet te werken. Een halve eeuw la ter schreef hij: En met een labbere koelte oostewinden minnige rijs op het droogste van het faar- water 21 voeten bepijlt, soo dat men wel staat mag maken dat men met arde ooste winden wel minder waater is en ook datter met sulke arde oostewinden geen loodsen of schippers in staat sijn om het dan met het laagste waater te bepijlen, soo dat ik bij winterdagen wel sal moete swijgen hoeveel dat t'waater in see gedreeven wort, ...5 Hoe gevaarlijk het ook was, een oosten wind bleef nodig om het kanaal te berei ken. Vaak lag een schip wekenlang voor Rammekens op die wind te wachten. Het enige wat men kon doen om de risico's van de Deurlo, bij het uitvaren, maar ook bij het bezeilen van Vlissingen vanuit zee, te beperken, was het vaarwater te betonnen, een plan waarover zeker al sinds 1729 was gedelibereerd. De verpletterende ramp met Label met de initialen JDH. Afkomstig uit het wrak van de Vliegent Hart. (Collectie muZEEum) Januari 2018 9

Den Spiegel | 2018 | | pagina 11