- "V PLAN VAN VLISSINGEN OP CE NOMJ EN A: J7SO X ''Mzz 'v f ''"'ïjE- sglryz,\ VI 1- V - i "-SB"-" - r\. 1 V "Jj it 1 MV tJ 4 1 U rnJm-dA-j' Plattegrond van Vlissingen, circa 1750; A. Hattinga, kopie. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) 108 gulden, een groot huis was het niet, en naar Vlissingen verhuisde. Hij hertrouwde met Levina van Kerkhoven, van wie de her komst niet bekend is. Begin 1758 woonde het echtpaar in de Vlamingstraat, waar schijnlijk in een huurhuis, te Vlissingen. Beiden werden daar toen lidmaat van de kerkelijke gemeente. Nog eens vier jaar la ter kocht Mattijs voor 84 gulden een huisje in de Onderstraat, vlak bij het grote dok. In die wijk woonden wel meer loodsen. Ook Mattijs zou soms zijn brood als loods ver dienen. Zijn zoons Jacob, Marinus en Frans kochten en verkochten in de loop der ja ren een aantal huizen in die wijk: dichtbij elkaar in de Palingstraat, de Koudenhoek, de Korenstraat, de Paardenstraat en de Flessenstraat. Daar groeiden de drie kinderen verder op. In 1760 was in die buurt, 'op de dokke', vanuit Middelburg bovendien een zekere Maartje Narebout komen wonen, misschien een schoonzuster, weduwe geworden, of een zuster van Mattijs. Wie weet heeft ze een rol gespeeld in de opvoeding van de drie jongens, waarover echter niets be kend is dan dat Frans een goede hand van schrijven had. Wellicht was hij in Veere al naar school gegaan.11 Duidelijk is, dat be ter dan de achtergrond van 'De Gebroeders Naerebout' te beschrijven als die van 'arme vissers', we hun ouders kunnen rekenen tot de kleine ambachtslieden, op één lijn met scheepstimmerlieden of, bij voorbeeld, een zeilmakersbaas of een kwartiermeester aan boord van een Oost-Indiëvaarder. Daar naast kan men hen zien als vertegenwoor digers van het oude Veerse specialisme van het loodsen in de grote Zeeuwse zeegaten, zoals het wegebde uit hun geboortestad en zich verplaatste naar Vlissingen. Over de auteur: Dirk H.A. Kolff (Rotter dam 1938) bezocht vanaf 1946 de la gere school in Vlissingen, daarna het stedelijk gymnasium in Middelburg en studeerde vanaf 1957 geschiedenis in Leiden. Hij promoveerde op een analyse van de militaire arbeidsmarkt in het vroegmoderne Voor-Indië en was tot zijn 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 14