Dit was genoodzaakt om bij de Rassen in de buurt van Westkapelle voor anker te gaan. De Vrijburg zal vernoemd zijn ge weest naar het voormalige buitenhof in West-Souburg. Enkele dagen later werd het zonder masten een Zeeuwse haven binnen gesleept. De Bantam was te zeer vastgeraakt op de Elleboog om te verslepen. In de kranten werd melding gemaakt van het vastraken op de zand-'Plaet'. De stuurlieden wisten vrij snel aan land te komen en verslag te doen. Op 9 december was men al bezig de eerste goederen uit het schip te bergen. Bij vloed stond het dek onder water. Dit betekent dat bij eb het schip nog begaanbaar was. Door de continue stroming van de getijden zal het steeds dieper in de zandbank zijn ge woeld tot er moeilijk nog iets af te halen viel. Op 16 december voeren vier schepen de Vlissingse haven binnen vol gesalveerde goederen van de Bantam. Het schip zelf ging volledig verloren. Silvervisschers Al op de dag van de schipbreuk vergader den de bewindhebbers van de VOC erover. Op 19 december besloten zij 'De beken de Silvervisschers van Enckhuyse' naar Vlissingen te laten komen 'om de goederen van dat schip te brengen en op te visschen'. In eerste instantie waren het acht man, maar meer mensen waren nodig om al het materieel naar Zeeland vervoerd te krij gen. Op 26 december waren de zilvervis sers bij de vergadering aanwezig en werd met hen overeengekomen 'dat sy van de goederen die van 't voorschreven wrack co- men te visschen en bergen sullen genieten den dertienden penninck affgetrocken alle oncosten daaromme te doen'. Zij ontvingen dus een deel van wat ze opdoken, maar moesten zelf in alle onkosten voorzien. Dit was gebruikelijk, maar bracht ook het ri sico met zich mee dat ze selectief materieel opdoken van het wrak. Enkhuizen was bekend om haar duikers eind zeventiende eeuw. De duikers die in 1690 veel stukken geschut van het wrak van het voor de Oranjemolen vergane ad miraalschip Walcheren opdoken, kwamen ook uit Enkhuizen. De Enkhuizers stopten met duiken op het wrak van de Walcheren toen de dure bronzen stukken waren opge doken. Meerdere goedekopere ijzeren stuk ken lieten ze liggen, dit tot irritatie van de admiraliteit. Kiuinn^kf-niR LftiU f5■jssisttnS MiiHïfluuitö Detail uit een kaart van de kust van Holland en Vlaanderen van Schouwen tot Duinkerken met rechts de grote zandbanken van de Elleboog (1735). 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 22