XX Uit Enkhuizen kwamen ook de duikers die werden ingezet om restanten te salveren van het VOC-schip de Koning William, dat in 1696 verging op de Vlaamse Banken bij Oostende. Een overlevende In 1677 voer de Middelburger 'Philibert (van) Boorschot' uit als assistent-koop man naar Nederlands Oost-Indië. Hij klom op tot onderkoopman, werd resident van Samarang op Java en vergaarde zijn fortuin. Begin 1687 trouwde deze heer Philibert Cornelisse van Boeschot (ca. 1656-1733) met Cornelia Anna van Gogh. Tien jaar later, in januari 1697, repatrieer den zij op de Bantam. Tijdens de storm achtige stop bij Kaapstad verkocht Van Boesschot zijn tweeëntwintigjarige slaaf Titus aan een vrije zwarte man. Een andere zesentwintigjarige slaaf genaamd Andries verkocht hij aan een Hollander. Van Boeschot maakte bij een genealogisch overzicht van zijn familie een aantekening over de schipbreuk: '...wij..zijn den 3de de- cember.....hier voor Vlissingen met schip op de Santbanck gen(aam)d. de Elboge vast geraeckt en aldaer verongeluckt'. Van Boesschot en zijn vrouw werden in de maand van de schipbreuk lidmaat in Vlissingen en gingen wonen op de Grote Markt. Later werd hij onder andere sche pen, Raad en thesaurier van Vlissingen. Hij hertrouwde in mei 1715 in Oost-Souburg met Catharina Johanna van de Putte, een dochter van Carel van de Putte. Zij kregen vijf kinderen. Dochter Constantia Susanna van Boeschot trouwde in 1755 met baljuw en burgemeester van Vlissingen Antonie Pieter Lambrechtsen. Wapen Het Van Boeschot/Van Boesschot/Van Boischot familiewapen was een gouden veld met drie blauwe molenijzers. Dit wa pen is afgebeeld op een schilderij van Philiberts dochter Maria Johanna Catharina van Boeschot (1718-1754). Dit is het het zelfde wapen als dat van Ferdinand van Booischot, baron van Zaventem, die in 1644 graaf van Erps in Vlaams-Brabant werd. Hofsteden Via zijn tweede vrouw kwam Philibert Van Boeschot in het bezit van het buiten huis Westerwijk dichtbij de duinen van Dishoek en de oostelijker gelegen hofste de Westerbeek. Het laatstgenoemde was een mooi huis met een weelderige lust tuin erachter en een boomgaard ernaast. Mattheus Gargon schreef in zijn Walcherse Arkadia over Van Boesschots lusthof: 'Heer Boeschot, ...die na schipbreuk geleden, en eene oogschijnlijke dood voor 't land ont worstelt te hebben, hier zyne rust en ver- lustinge zoekt'. Kortom Luctor et Emergo Pur Sang. Links het Van Boeschot wapen van Philiberts dochter (rechter deel), midden het wapen van Francois van Boischot, graaf van Erps, baron van Saventhem en rechts het wapen van de gemeente Zaventem in België. Januari 2018 21

Den Spiegel | 2018 | | pagina 23