Verre van Vlissingen Jaco Simons In een serie van vier artikelen in Den Spiegel maken we kennis met de naam Vlissingen, of Flushing, in het buitenland. Na intensief speurwerk wist auteur Jaco Simons in dit kader eilandjes, stadjes, dorpjes, straten, forten en plantages te traceren. Ook een stadswijk, een plein, een boerderij en zelfs een café komen aan bod. Hoewel ze dezelfde naam dragen, zijn alle Vlissingens uniek; er is geen Vlissingen identiek, 'verre van'. De reeks start met een bijdrage over het dorpje Flushing in Cornwall, Engeland. Daarna volgen het drietal Flushings in de Verenigde Staten en het duo Vlissingen Noord en Suid in Namibië. Dat 'in den verre' de plaatsnaam Vlissingen vaak verband houdt met het (Zeeuwse) koloniale verleden, blijkt in de afsluitende bijdrage. Vlissingen in Afrika In tegenstelling tot andere landen in de zui delijke regio van Afrika is er over Namibië, in Europa althans, weinig bekend. Namibië ligt ten noordwesten van de Republiek Zuid-Afrika, is maar liefst twintig keer zo groot als Nederland en telt slechts tweeën half miljoen inwoners. Daarmee is het land één van de dunst bevolkte staten ter we reld. In het zuiden van Namibië vinden we de provincie !Karas, in de lokale taal geschre ven met het symbool dat bij ons bekend staat als uitroepteken. Dit gebiedsdeel is extreem dun bevolkt. De nog geen 80.000 inwoners hebben een oppervlakte tot hun beschikking die te vergelijken is met vier keer Nederland! Volgens Google Earth zou er in !Karas een 'Vlissingen Noord' moeten liggen. Omdat er op de satellietfoto's geen bebouwing is M-Ii> IT-BtTUi CHEAT Namaqualand, circa 1850; gravure Januari 2018

Den Spiegel | 2018 | | pagina 5