Namibië van Vlissingen Noord dan ook veel namen in het Afrikaans, een dochtertaal van het Nederlands, zoals Poortjie, Nieuwefontein, Toekoms, Swartberg en Lekkerwater. Boerderij In een andere, aan mij toegezonden bron, het regionale adresboek van 1936-1937, wordt boerderij Vlissingen niet vermeld. In het adresboek uit 1939 echter wel en dus mogen we aannemen dat Vlissingen circa 1938 is opgericht. De oprichter van Vlissingen is ene A.A.J. Coetzee, een boer van hoogstwaarschijnlijk Zuid-Afrikaanse afkomst. Hij beschikt over bijna 12.000 hectare land. Dat is maar liefst ruim de helft van Walcheren. Daarmee behoort boerderij Vlissingen lang niet tot de groot ste bedrijven, want die zijn in de provincie !Karas soms groter dan geheel Walcheren! Het boerenbedrijf ligt op ongeveer 60 ki lometer ten oosten van Karasburg, in een gebied dat bekend staat als 'een rode zand woestijn'. In de periode 1946-1967 treffen we op de boerderij zowel een G.S. Coetzee als een M.B. Coetzee, waarschijnlijk de zonen van de grondlegger. Later werd er een aantal kilometers naar het zuidwesten een tweede boerderij bijgebouwd en ontstond er een 'Vlissingen Noord' en een 'Vlissingen Suid'. De tweede boerderij zal voor of door één van de zonen zijn opgericht. De Coetzee's hielden zich, zoals de meeste boeren in !Karas, bezig met veeteelt en be stierden een schapenfarm met zogeheten Karakulschapen. Het waren de Duitsers die in 1907 dit type schapen introduceerden. Het ras heeft zijn oorsprong in Centraal- Azië en kan zich goed aanpassen aan zowel extreem droge als hete omstandigheden, vergelijkbaar met de situatie in bepaalde delen van Centraal-Azië. De handel in dit soort schapen was voor namelijk bedoeld voor de export van hui den naar de Verenigde Staten en Europa. De kwaliteit van de vachten van de Karakul was zo goed dat er ook binnen de Europese modewereld grote vraag naar was. Deze handel werd 'het zwarte goud' genoemd en 6 t Kaart van Namibië, met in het zuiden de Oranjerivier, de grens met Zuid-Afrika. Het in roze aangegeven deel is de provincie !Karas. (Google-maps, uitsnede) zou uitgroeien tot een belangrijk onderdeel van de Namibische economie. De gouden tijden duurden tot in de jaren zeventig van de twintigste eeuw toen onder invloed van dierenorganisaties de slacht van Karakullammeren aan de kaak werd gesteld; de dieren werden namelijk al één etmaal na hun geboorte afgemaakt. Veel boeren gingen na strengere regelgeving failliet of gingen over op een ander scha penras. De Vlissingens overleefden deze onzekere periode. Kuzee uit Vlissingen? De eerste eigenaar, A.A.J. Coetzee, kwam uit het Zeeuwse Vlissingen. Dat stelde al thans Albertyn in zijn genoemde Ensiklope- die. In het Gemeentearchief Vlissingen is er echter geen Coetzee te traceren die vanuit de Walcherse havenstad naar Zuid-Afrika emigreerde. Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 8