Coetzee is een veel voorkomende familie naam in Zuid Afrika. Volgens het Meertens Instituut voor naamkunde is de herkomst van deze naam voor meerdere uitleg vat baar. Eén lezing verwijst naar de Zeeuwse naam Kuzee. We mogen er voorzichtig van uit gaan dat schapenboer Coetzee Zeeuwse voorouders had. Heetten die van oorsprong Kuzee en 'hadden zij iets' met Vlissingen? Verdwenen Zuid West Afrika, het genoemde mandaat gebied van Zuid-Afrika, werd in 1966 of ficieel een protectoraat van de Verenigde Naties, waarna in 1968 een nieuwe naam werd geïntroduceerd, Namibië. Ondanks dat, bleef Zuid-Afrika in de praktijk de con trole over ZWA behouden. Na een lange tijd van buitenlandse inspanningen en binnen landse strijd werd Namibië pas in 1990 een onafhankelijke staat. Met het einde van de apartheidspolitiek in Namibië brak voor blanke boeren een moeilijke periode aan om zich staande te houden. Het zogeheten landverdelingpro- gramma maakte het voor de autoriteiten mogelijk om, al dan niet onder dwang, blanke boeren te onteigenen. In dat ver band kon tussen Namibië en Zimbabwe een parallel worden getrokken, hoewel het er in Zimbabwe onder president Mugabe agressiever aan toe ging. Het is goed mo gelijk dat ook de boerderijen Vlissingen, als direct gevolg van de onafhankelijkheid van Namibië, werden onteigend en het veld moesten ruimen. Verder onderzoek, en dan vooral ter plaatse, zou daar duidelijkheid over kunnen geven. Google Earth geeft in de provincie !Karas weliswaar de spaarzaam aanwezige stadjes en dorpjes aan, maar in dit gebied zijn het vooral de grote boerderijen die belangrijke ijkpunten zijn. Namibisch Vlissingen staat daarom nog altijd op de kaart, maar is in de praktijk van de kaart. Met dank aan mevrouw Cornélie M. van Waegeningh, Honorary Consul of Namibia in the Netherlands. Over de auteur: JACO SIMONS studeerde kerkorgel en piano aan het conservato rium. Naast zijn activiteiten als musi cus publiceerde Jaco veelvuldig over di verse thema's betreffende de historie van Walcheren. Zijn artikelen verschenen in de bladen Den Spiegel, Arneklanken, Klaver Vier, Nehalennia, Saillant en De Wete. Online te vinden op www.lacoda.nl Bronnen - M. Wallace, A history of Namibia, Londen 2011. - Dr. E.C.Godée Molsbergen, Reizen in Zuid-Afrika in de Hollandse tijd (deel 2), Den Haag 1916; deel 12 van de werken uitgegeven door de Linschoten- Vereeniging. - E.E. Mossop, The journals of Brink and Rhenius Van Riebeeck Society (part 28), Cape Town, 1947. - B. Werz, The Vlissingen, A Dutch East India Company ship that perished along the Namibian shore in 1747. - Internet - http://www.cbgfamilienamen.nl/ - http://mapcarta.com/19050356 - https://www.mbendi.com/place/vlissingen-noord- karas-namibia-47926 - http://www.namibianederland.net/ Januari 2018 7

Den Spiegel | 2018 | | pagina 9