Het Vlissinger Hooft op Nova Zembla, uit: Atlas van Loon, 1664. Rusland om een noordelijke vaarroute naar China te zoeken. Twee eerdere en tegelijk mislukte pogingen stonden onder bevel van stuurman Willem Barentsz. Deze der de expeditie stond wederom onder leiding van Barentsz, nu aangevuld met Jacob van Heemskerck. Bij het eiland Nova Zembla liep het schip van de beroemd geworden ontdekkingsreizigers vast in het poolijs. De bemanning moest negen barre maan den overwinteren in een zelfgebouwd huis, dat we kennen als Het Behouden Huys. Het onderkomen beschermde hen tegen de ex treme kou en ijsberen. Na de winter bereik ten twaalf overlevenden in open sloepen de bewoonde wereld. De overblijfselen van de overwintering, zoals huisraad, wapens en gereedschap, werden pas in de negen tiende eeuw gevonden. Een deel ervan is te zien in het Rijksmuseum in Amsterdam. Op Nova Zembla werden vele Nederlandse namen in het leven geroepen en op de kaart gezet. Zo ligt Vlissinger Hooft of Kaap Flissingsky aan de noordoost kust van het deeleiland Severny, op ongeveer vijftig ki lometer van de plek waar Het Behouden Huys werd opgezet. Naschrift Namibië Tot mijn verbazing ontving ik, nadat mijn bijdrage over Vlissingen in Namibië al was gepubliceerd in Den Spiegel (jaargang 36, nummer 1), opnieuw een e-mail van de Namibia Wissenschaftliche Gesellschaft; nu namens de Namibia Scientific Society Library. Er bleek een derde boerderij Vlis- singen in Namibië te zijn! Dit bedrijf bestaat nog altijd. Het bevindt zich in het noorden van het land, bij de stad Grootfontein. Met de gegevens van oude adresboeken als be wijs kunnen we concluderen dat deze boer derij Vlissingen al zeker honderd jaar oud is. In tegenstelling tot de boerderijen in de pro vincie !Karas is dit bedrijf, voor Namibische begrippen althans, van kleine omvang, namelijk 231 hectare. Omdat de jaarlijkse regenval in de noordelijke regio hoger is, richten boeren zich hier, naast het houden van vee, op landbouw. Graan en maïs zijn de belangrijkste producten. De meeste van de bovengenoemde 'Vlis- singens in de wereld' werden al eerder door Jaco Simons beschreven in de rubriek 'Wal cheren van de Kaart' van het blad De Wete (Heemkundige Kring Walcheren). Soms verschenen ze als onderdeel van een artikel in Den Spiegel. Voor bronvermeldingen zie de sectie Artikelen op www.lacoda.nl Over de auteur: JACO SIMONS studeerde kerkorgel en piano aan het conservato rium. Naast zijn activiteiten als musicus publiceerde Jaco veelvuldig over diverse thema's betreffende de historie van Wal cheren. Zijn artikelen verschenen in de bladen Den Spiegel, Arneklanken, Klaver Vier, Nehalennia, Saillant en De Wete. Online te vinden op www.lacoda.nl April 2018 9

Den Spiegel | 2018 | | pagina 11