denking dat hij koopwaar van het schip in nood had gestolen. Jacob Naerebout was woest en haakte met verschillende vrien den af. Frans liet zich niet kwaad maken en keerde in het slechte weer terug naar de restanten van het schip. Op de mast trof hij nog vijft ien mensen die hij meenam. Twee keer twaalf uur doorstonden de red ders storm, regen en golven. In totaal zet ten maar liefst 87 mensen zo uiteindelijk veilig voet op vaste bodem: 'sommigen zyn in een Herberg gebragt en eenigen in 't Gasthuis, die door Haaijen en andere Visschen gebeeten, of door Planken van het Schip als andersins gekwetst zyn'. Eén meisje was te zeer onderkoeld en overleed in de genoemde herberg. Assistent van de artilleriemeester Adriaan Scheyde overleef de dit trieste drama. J. Mourik, Gravure van de schipbreuk van de Woestduyn, anoniem 1779 (Rijksmuseum RP-P-OB-85). Portret In het gemeentearchief van Vlissingen is nog steeds de registratie van de 87 dren kelingen in het gasthuis te bekijken. Zo ook de registratie van Barwells grafmonument in de kerk. In het muZEEum hangt een olieverfschilderij van Frans Naerebout dat in 1817 door de beroemde admiraal Jan Hendrik van Kinsbergen (1735-1819) werd geschonken aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De Mid delburgse wiskundige en arrondissement sijker Johan Pieter Bourjé schilderde dit in 1817. Sta de volgende keer dat u het mu- ZEEum bezoekt gerust even stil bij het por tret van deze eenvoudige, doch bijzondere mens! Bovenin het muZEEum bevinden zich bovendien nog een torso van het eer ste, stenen standbeeld van Naerebout, vier gravures van de schipbreuk uit 1781 en een kan die van het schip werd geborgen. i y Arthur Scheijde bij het portret van Frans Naerebout die zijn familie voor uitsterven behoedde, Zeeuws Maritiem muZEEum, Vlissingen (Foto Arthur Schejde, 2017). Familie Scheyde Uit Amsterdam vertrokken de vier broers Justes David, Jan Fredrik, Adriaan en Lou- rens Scheyde ieder na elkaar op verschil lende VOC-schepen naar de Oost. Jan Fredrik beleefde op zijn heenreis in 1770 al spannende momenten. Bij Kaapverdië leed de Leymuiden waarop hij uitvoer ook schipbreuk. De kapitein ging als één van de eersten van boord om het vege lijf te redden. Niet bepaald een lichtend voor beeld. Deze kapitein was toevalligerwijs de broer van admiraal Van Kinsbergen die het portret van Naerebout liet schilderen. De jonge (ho)oploper Jan Fredrik wist net als veel andere bemanningsleden zelf land te bereiken. Verschillende andere matrozen wilden niet alleen zichzelf, maar ook goud- April 2018

Den Spiegel | 2018 | | pagina 13