Woestduyn. Het heeft dezelfde vorm leeuw als boegbeeld, vergelijkbaar zwart boord bij het dek en dezelfde simpele wijze van weer gave van de stukken geschut. De volledige romp van de Woestduyn en de formatie van de zeilen, inclusief de half gereefde, zijn identiek aan die van de Huys te Spyk. De vlag achter en de wimpel bo venaan wapperen ook hetzelfde. Verschillen zijn op te merken tussen de versiering rondom de kajuit aan de achtersteven en de driekleur die bij de Woestduyn mist aan de voorsteven. De Woestduyn en de Huys te Spyk lijken beide door I.D.M. te zijn ge schilderd. Opmerkelijk is echter dat de romp van beide schepen ook weer identiek is aan die van de Beekvliet van J. Houck van twee decennia eerder. Laatstgenoemd schip voert wel geheel andere zeilen. Eén of meer van de anonieme doeken zijn waar schijnlijk geschilderd door 'I.D.M.'. I. de Man J Links het Woestduyn schilderij (Foto: Arthur Scheijde). Rechts het werk uit het Stadsarchief Amsterdam (I. de Man, afbeeldingsbestand 010097015356). De stijl komt overeen. De zwartwitte seg menten op de masten en de hele construc tie van het galjoen inclusief de leeuw voor aan zijn hetzelfde. Bovendien is het water om beide schepen heen hetzelfde aparte groenige blauw. Het ziet er naaruit dat de heer Vliet Vlieland de achternaam van de onbekende kunstenaar van meerdere wer ken heeft ontdekt! Kees Vliet Vlieland ontdekte in het archief in Amsterdam een aquarel van een Oost Indisch Schip dat geschilderd werd door 'I. de Man'. Het archief geeft aan dat 'J. de Man' dit schip heeft geschilderd, maar in de signatuur staat 'I. de Man'. De letters 'J' en 'I' waren in de achttiende eeuw uitwisselbaar. De man kan dus Isaak of Iman hebben geheten, maar ook Johannes of Jacobus. De signaturen op beide werken bestaan uit dezelfde kapitalen. Unieke Brief In het Zeeuws archief vond ik een unieke brief. Op 26 juli 1779, de dag dat Naere- bout nog moest terugkeren van zijn tweede reddingstocht, schreef generaal opzichter van de stranden Johannes Mauritz in Vlis- singen al over de moedige daad van Frans Naerebout. Mauritz had 's nachts al zijn strandopzichters geactiveerd om strand vondsten te verzamelen op de stranden van Vlissingen tot aan Westkapelle. Uit deze I n 1 l'V I Links de Huys te Spyk, anoniem (Het Scheepvaartmuseum, A.3495-03). Rechts de Woestduyn door I.D.M. (Coll. C. J. Vliet Vlieland). April 2018 13

Den Spiegel | 2018 | | pagina 15