1 Unieke brief, geschreven ten tijde van de tweede reddingstocht, 26 juli 1779 (Zeeuws Archief, foto: Arthur Scheijde 2013). brief blijkt dat Mauritz opdracht heeft gege ven aan Frans Naerebout en de zijnen om met de Vissersschuijt naar de verongelukte Woestduyn te varen om hulpe...assistentie en redding te bieden. Dit detail was tot op heden onbekend. Altijd was men ervanuit gegaan dat Frans Naerebout uit eigen be weging was gaan redden. De redding is on geacht dit gegeven uitzonderlijk heldhaftig te noemen. J r- V- - --t /'I Detail uit de bewuste brief. Op 25 juli kwam Naerebout om tien uur 's ochtends aan in Vlissingen met zijn poon vol geredde mensen. De brief gaat verder: Het zij mij gepermit teerd, bij deeze occasie gem(elde) Frans Narrebout als redder van deeze ongeluk kige Persoonen in U(w) ed(ele) achtb(aren) gunstig aandenken op het eerbiedigste aan te beveelen. Hij is dien zelven morgen om 12. uuren wederom van hier naa(r) het drij vende Wrak vertrokken, om te sien (of) de nog overig zijnde ongelukkige zielen te red den (zijn). Naerebout wachtte nog geen twee uur om weer uit te varen en de anderen te redden. Zijn moedige en kordate optreden werd snel onderwerp van gesprek en werd zeer gewaardeerd. Wordt het na De Ruyterdrop dit jaar ook tijd voor Frans Naereboutdrop? Frans' gezicht, een zinkend VOC-schip en Barwell's schatkist Over de auteur: Arthur Scheijde is ont werper, filmmaker en schrijver van boe ken over verschillende schipbreuken en De Ruyter. Geraadpleegde bronnen: - A. Scheijde, 'De Woestduynschipbreuk nader ont rafeld, De legendarische redding, de opvarenden en het verdwenen fortuin'. - C. Vliet Vlieland, Middelburg (schilderij). - Rijksiconografische Dienst (RKD IB nummer 53134). - Het Scheepvaartmuseum, 'Huys te Speijk' A.3495- 03 [zie ook: 'Hoop' (A.3495-04), Leyderdorp A.3495-02 en 'Vrouwe Petronella' A.2637]. - Anonieme gravure: illustratie in de Maandelijkse Nederlandsche Mercurius, 1779 (Rijksmuseum RP- P-OB-85). - Zeeuws Archief, toegang 207: Familie Marhias-Pous Tak van Poortvliet, brief van Johannes Mauritz. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 16