Vlissingen tijdens de Belgische opstand Jan Kaljouw Voorgeschiedenis Nadat Napoleon in 1815, tijdens de slag bij Waterloo definitief verslagen was, kwamen de grote mogendheden, Engeland, Oostenrijk en Pruisen, tot de conclusie dat een sterk machtsblok ten noorden van Frankrijk gewenst was. Met als gevolg dat de voormalige Republiek der Nederlanden en de Oostenrijkse Nederlanden (België) met elkaar verenigd werden. Deze opgelegde verbintenis zou echter niet lang stand houden. In het voormalige België was al snel onvrede en een gevoel van achterstelling. Er heerste ook veel werkloosheid en daarmee gepaard gaande armoede onder de lagere klasse. Ook wilde Koning Willem I meer macht over het on derwijs dat bijna in zijn geheel in handen was van de Rooms Katholieke Kerk. Die bood natuurlijk veel tegenstand en zal haar leden ook beïnvloed hebben. Volgens de Middelburgse Courant uit die dagen, had de regering evenwel van alles gedaan om voor de voornaamste problemen een oplossing te zoeken. Dat kon evenwel niet verhinde ren dat er in augustus 1830 in de zuidelijke provincies ernstige onlusten uitbraken. Het begon in Brussel en verspreidde zich snel naar andere grote steden, als Mechelen, Leuven, Luik, Gent, tot zelfs Brugge en Antwerpen toe. Toen de politie en het leger de zaak niet meer in de hand wisten te hou den greep de koning in en verscheen er in de Staatscourant de oproep: Te Wapen Vesting Vlissingen Anno 1830 was Vlissingen nog een echte vestingstad met wallen en poorten en een brede gracht er omheen. Ongeveer net als je thans nog gedeeltelijk in steden zoals Middelburg en Veere aantreft. Er waren drie poorten; de Westpoort, waar de Bomvrije Toren nog een restant van is, de Duinpoort en de Rammekenspoort. De Duinpoort lag ongeveer op het eind van de Spuistraat bij de Coosje Buskenstraat. De Duinpoortweg zal er naar vernoemd en op aangesloten zijn geweest. De Ramme- kenspoort stond dicht bij het Eiland, onge veer bij de ingang van de scheepswerf van Damen. Daar sloot de Oude Vlissingseweg op aan. In een wijde boog er omheen la gen ook nog eens vijf forten of andere Gezicht op de Beursbrug en omgeving. Op de achtergrond is de Rode Brug nog te zien, 1829; aquarel H. Speeleveldt. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) April 2018 15

Den Spiegel | 2018 | | pagina 17