gehouden in de stad voor de inrichting van een Katholiek Militair Tehuis in de Hellebardierstraat (thans De Piek). De be hoefte aan een KMT was groot volgens de aalmoezenier, aangezien de marine nog geen kazerne had en de matrozen behoefte hadden aan een plaats waar ze bijvoorbeeld in alle rust een brief konden schrijven of studeren. Ook zou Maria, Sterre der Zee een ere plaats krijgen in het KMT, 'want zij moet al lereerst deze jonge kerels bewaren voor de gevaren der zee.' Het Protestants Militair Tehuis (Bellamy- park) meldde in 1953 ook beter te draaien nu de marine weer terug was in de stad. Daarbij kwam ook nog, dat het COAK tijde lijk de opleiding en legering voor onderoffi cieren administratie van de landmacht had ondergebracht in de Bomvrije Kazerne. Toch dreef er een eerste wolkje voor de zon toen de marine op een persconferentie toe lichtte, dat de nieuwe Rijkszeehaven te Den Helder in 1954 gereed zou zijn en de ge hele vloot daar zijn ligplaats kon vinden. En naar gelang de bouwwerkzaamheden vor derden, zouden de verschillende diensten van de marine uit het land naar Nieuwediep worden overgebracht. Het wad achter de haven moest later nog worden opgehoogd, om daar werkplaat sen en loodsen te bouwen. Het vermoeden werd uitgesproken, dat het opleidingskamp uit Hilversum zou verdwijnen en dat de op- Een tekening van kunstenaar Hans Heeren uit 1950, van matrozen in bar Victoria op de boulevard. (Bron: website Vlissingen Dronk) leidingen te zijner tijd zouden worden ver deeld over Den Helder en Vlissingen. Hoopgevend is dan toch weer, dat met offi cieel vertoon in 1954 de nieuwe betonnen marinesteiger aan de Buitenhaven in ge bruik werd genomen. Men zag het als een bewijs dat de marine toch in Vlissingen wil de blijven, ook al waren er geruchten dat het niet zo was, aangezien er nog steeds geen kazerne was gebouwd. In zijn toe spraak bij deze ingebruikname, bevestigde de Commissaris van de Koningin van Zee land de visie, dat de marine zich permanent in Vlissingen wilde vestigen. Toch moeten we wachten tot eind 1961 voordat het eerste bericht komt dat de ma rine bij die steiger een marinekazerne voor 400 man wil bouwen. Verder wil men de Bomvrije Kazerne van het COAK overne men om die te gebruiken als opleidings plaats voor zo'n 100 man. Ook toen draaiden ambtelijke molens traag en haperend. Want na een jaar van radio stilte waren kamervragen pas de eerste te kenen van leven. Er werd onder andere gevraagd wat eigen lijk de bestemming zou zijn van die nieuwe kazerne, waarop minister Visser een maand later antwoordde dat het de bedoeling was om de accommodatie aan boord van wachtschip Hr.Ms. Van Speyk met bijbeho rende vaartuigen door de nieuwe kazerne te vervangen. En stil werd het weer. 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 22