Het marinecomplex aan de 1e binnenhaven, gezien vanuit de mast van Hr.Ms. Noord-Brabant, kort voor de 2e WO. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) Vier jaar later, op de derde dinsdag van september 1966, werd bekend gemaakt dat een marinekazerne, met de capaciteit van 350 man, zou worden aanbesteed. Er ver schijnt voor het eerst een maquette van het complex en enkele maanden later vraagt de Rijksgebouwendienst een bouwvergun ning aan bij de gemeente Vlissingen. Kerstmis 1961. Locatie: Eerste Binnenhaven te Vlissingen Een paar dagen voor Kerstmis zijn ze op verlof gegaan met vers gestreken vouwen op de perrons. De achterblijvers, de marinemensen te Vlis- singen en het Marine Bewakingskorps el ders in Zeeland, blijven paraat en houden de wacht; 'Dienst als op zondag' heet het. De matroos bij de Binnenhaven loopt met zijn geweer aan de schouder op en neer langs de kade waar de schepen gemeerd liggen. Hij laat onderzoekend zijn blik glij den over de schaars verlichte schepen en langs de omheining die het terrein van de burger buitenwereld afsluit. Dan loopt hij terug tot zijn schildwachthuis je vooraan bij het wachtschip Hr.Ms. Van Speijk, een grijs wachthuisje met een rood- wit-blauw geschilderde band er omheen. Zijn taak is meer dan bewaking alleen; staan de trossen goed? Hebben de schepen door hun bewegingen de palen niet uit het water getrokken? Hangen de vlaggen en de geus goed wijduit? Dienst als op zondag? Wordt er dan ècht niets extra's gedaan voor de mannen met de kerst? Waarschijnlijk zullen de 'doom en de aal' (de vlootpredikant en de aalmoeze nier) ook nog wel een rondje maken langs alle posten en afleveringen van 'Stella Maris' en 'De Roerganger' uitdelen. En de maaltijd heet nu 'kerstetentje' en is iets rijker. Het is te lezen op de hectograaf- kopie op de wachtschepen Van Speijk en Cornelis Drebbel: 'Slaatje, aspergesoep, garnalenpastei, gebakken aardappelen, pruimencompote, wijn, appelmoes, diverse groenten, kip, mandarijnen, hazelnoot wal- nootijs, koffie'. En de officieren, onderoffi cieren en manschappen eten gezamenlijk; ook dat is uitzonderlijk in die tijd. Maar dat geldt niet voor de mannen die op wacht moeten, die moeten 'voorschaften'. En er staat toch ook een versierde kerst boom in het manschappenverblijf. Niet al te groot, want zoveel ruimte is er niet. En kaarsen in de standaards, die vorig jaar nog door de kajoe (de scheepstimmerman) zijn gemaakt Dan vrij snel, op 6 juni 1967, wordt de eer ste paal geslagen en worden de definitieve plannen bekend gemaakt. De accommo datie biedt plaats aan 280 korporaals en manschappen, 30 onderofficieren en 20 of ficieren. De aanneemsom is 8 miljoen gulden (maar wordt uiteindelijk 11,5 miljoen) en bestaat uit vijf gebouwen en een atoomschuilkel- April 2018 21

Den Spiegel | 2018 | | pagina 23