der (kosten 800.000 gulden, capaciteit 630 personen). Trots wordt vermeld dat de manschappen slaapzalen krijgen van slechts zestien bed den met plaats voor een zitje en iedereen zal een hanglegkast tot zijn beschikking hebben en ieder bed krijgt een bedlampje! Daarentegen zullen wegens ruimtegebrek, de officieren en onderofficieren in één ge bouw worden ondergebracht. Omdat er buitendijks wordt gebouwd, zul len de begane grondvloeren van enkele ge bouwen op 6,5 meter boven NAP komen. Er waren overigens geen Zeeuwse bedrij ven betrokken bij de bouw. In een toelichting over de totstandkoming van de plannen zegt men dat de eerste con crete plannen voor een kazerne uit 1954 waren, ten oosten van het Kanaal door Wal cheren (op de plaats waar nu de Kennis- werf is gelegen). En de reden dat men zo laat na de oorlog is gaan bouwen, ligt in het feit dat men tot dan toe alle financiële mid delen nodig had voor het varend materieel. Verder geeft men nog aan dat het de be doeling is om na verloop van tijd ook nog een sporthal te bouwen op een extra stuk grond en een hobbywerkplaats, waar de meest uiteenlopende liefhebberijen kunnen worden beoefend. De geschiedenis zal leren, dat ook in het centrum van Vlissingen de meest uiteenlo pende liefhebberijen zijn uitgeoefend in de loop der jaren. Maar dat terzijde. Kapitein-ter-zee J.W. van de Graaf, de Commandant Maritieme Middelen Schelde, sprak destijds over de in aanbouw zijnde marinekazerne: 'Deze kazerne wordt ge bouwd voor het leven,' want de Vlissingse marine is volgens hem een efficiënt wer kend bedrijf; een economische studiegroep van de regering kwam kort daarvoor tot die conclusie. 'En het onderhoud van de oude wachtsche pen is trouwens veel te prijzig en het com fort voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd.' Wandtapijt getiteld Atlantis van Carla Kaper. Geschenk van de gemeente Vlissingen bij de opening van kazerne in 1968. En daar is ze dan Op 20 november 1969, maanden voor de streefdatum, is de officiële opening. 's Mor gens maakt een compagnie vlootpersoneel, voorafgegaan door tamboers en pijpers een mars door de stad; wachtschip Jacob van Heemskerck wordt uit dienst gesteld en middels de vlaggenparade tijdens een 'Alle Hens' wordt de nieuwe kazerne in dienst gesteld. 's Avonds is er feest in de nieuwe kantine, met cabaret, dans en muziek met onder an dere het in die tijd populaire duo Sandra en Andres. De dagen daarna zal het nog 'open huis' zijn voor familieleden van de betrokkenen en voor de Vlissingse bevolking. Ook oud marinemensen weten de kazerne al snel te vinden, want nog geen maand na de opening hield men er al een eerste re- unie. Namens de vlagofficier materieel, droeg ir. K. de Munter (de ontwerper van de twaalf onderzeebootjagers uit de jaren 1950 1980) de kazerne over aan commandeur Roest, chef staf van de commandant zee macht Nederland, die op zijn beurt het be vel over de kazerne overdroeg aan de kapi tein-ter-zee Van de Graaf. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 24