de marine, 'want men mag niet vergeten dat de Russische beer inmiddels heeft le ren zwemmen en ons wapen technisch en kwantitatief soms ver voor is.' De kazerne functioneert naar behoren en naast zijn normale taken vinden er ook nog extra activiteiten plaats, zoals bezoe ken van burgerlijke autoriteiten uit bin nen- en buitenland, een werkbezoek van Prins Bernhard als inspecteur-generaal der krijgsmacht, collecterende scholieren en vergaderruimte voor oudgedienden en de Bond van Nederlandse Militaire oorlogs slachtoffers. Voor de eerste keer werden hier ook 27 marineofficieren beëdigd. Normaal ge beurt dat in Den Helder. Ter gelegenheid van het achtjarig bestaan, blikt commandant kapitein-ter-zee Huber terug in de geschiedenis. Zo blijkt er bij voorbeeld vóór de bouw zelfs niet genoeg plaats te zijn geweest op de wachtschepen en werd er ook nog ruimte gehuurd in de plaatselijke jeugdherberg. Verder wijst hij op veel veranderingen in de marine, met name de inkrimping van per soneel. Het burgerpersoneel van de kazerne wordt in het zonnetje gezet voor hun goede dien sten al die jaren. Een foto van de Duik en Demonteer Groep uit 1975 in de Buitenhaven En hij onthult de plaquette 'Nutrix Duo- decim' (voedster van het twaalftal), waar mee wordt gedoeld op de zorgtaak van de kazerne voor de bemanningen van de twaalf schepen die eind jaren 1970 op de werf werden gebouwd. Op 15 oktober 1983 schenkt maritiem kunstschilder en oud-kwartiermeester C.W. van der Ven vijf van zijn schilderijen en zijn boekencollectie van 1800 boeken aan de marinekazerne, die voor deze boeken zelfs een speciale bibliotheek creëert. Van der Ven is aan het eind van zijn leven en de marine heeft beloofd goed voor zijn verza meling te zorgen. De klad komt erin De eerste personeelsreducties waren al achter de rug, vanwege de verhuizingen van de conservatiedienst en het Benelux oorl ogshoofdkwartier naar Den Helder, maar toen het IJzeren Gordijn was gevallen in 1989 ging het heel erg snel. Na vertrek van het mijnenbestrijdingsflot- tielje nummer drie naar Den Helder, vreest het marinepersoneel voor het voortbestaan van de kazerne. Volgens de marine zal de verhuizing van het flottielje doorgaan, maar zal het geen consequenties hebben voor de kazerne en volgen er ook geen gedwongen ontslagen. Maar de staf en de ondersteunende dien sten verhuizen mee, dus het wordt weer stiller op de kazerne, want dit kost uitein delijk achttien banen. Burgemeester Van der Doef spreekt in een brief aan de minister van defensie zijn on gerustheid uit over de plannen rondom de marine te Vlissingen. Voorzitter Knoppien van de Koninklijke Vereniging van Marine Officieren doet eind 1990 de suggestie om de amfibische op leidingen van het Korps mariniers naar Vlissingen over te brengen, om zo de ka zerne weer nieuw leven in te blazen. Die kazerne moet van minister Ter Beek in vre destijd een slapend bestaan gaan leiden. Verder vindt de vereniging dat de marine 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 26