heel goed vanuit Vlissingen de coördinatie van de Nederlandse kustwacht zou kunnen verzorgen. Hij zit hiermee op één lijn met de Vlissingse burgemeester Van der Doef, die ook dergelijke alternatieven heeft aan gedragen. Eind 1991 werken er nog 125 mensen op de kazerne, 'en dat aantal moet terug naar 35,' zegt de scheidend commandant Nille- sen. Na zijn vertrek wordt het commando waargenomen door de commandant mari tieme middelen te Rotterdam. Nillesen is bang dat de marine zijn aantrek kingskracht op personeel zal verliezen als ze alleen nog maar in Den Helder gevestigd zijn, aangezien er relatief veel Zeeuwen en Brabanders bij de marine zitten. Even was er valse hoop in 1992, dat de mariniers naar Vlissingen waren gekomen, omdat hier plotseling veel nieuwe rupsvoer tuigen (bandwagens) van het Korps rond reden. Maar die waren hier alleen, omdat er in Zeeland meer ruimte is om ze in te rijden. Zodra dat gebeurd is gaan ze naar hun opslag elders in Nederland. Het sprankje hoop dat Vlissingen nog had op een toekomst voor de marinekazerne werd in januari 1993 de grond ingeboord. De minister had de keuze tussen uitbrei ding van de Luchtmobiele Brigade of het Korps mariniers en het is de Luchtmobiele Brigade geworden. Had hij voor de mari niers gekozen, dan hadden zij mogelijk de vrijgekomen ruimte in de marinekazerne kunnen opvullen. Op de marinekazerne wordt in de zomer van 1993 ruimte gereserveerd voor Duitse toeristen aan wie door een oplichter niet bestaande caravans zijn verhuurd. CJit- eindel ijk kunnen de gedupeerde vakantie gangers elders worden ondergebracht en is de ruimte op de kazerne niet nodig. De kazerne zakt steeds dieper in het moe ras, want in 1994 overweegt defensie de kazerne te verkopen. Een jaar later blijkt er sprake te zijn van bo demverontreiniging op het terrein en de pro- vincie dient hiervoor een saneringsplan in. En in november van 1995 staat het in de krant: 1 januari 1996 gaat de marinekazer ne op slot en wordt van buitenaf bewaakt. Hierna zijn alle militaire activiteiten uit de provincie Zeeland verdwenen. De Zeeuwse overheid protesteert uiteraard. Een opleving Het loopt allemaal zo'n vaart nog niet, maar het blijft doormodderen. Een nieuwe sluitingsdatum was vastgesteld: 1 janua ri 1998, maar deze wordt steeds onwaar- schijnl ijker, nu defensie heeft verklaart de komende jaren nog behoefte te hebben aan accommodatie te Vlissingen. De Admiraliteitsraad maakt bekend dat de marinekazerne te Vlissingen in ieder geval tot 2005 open blijft, terwijl in 1994 eigenlijk was besloten, dat de kazerne per 1 janu ari 1998 zou worden gesloten en de marine voorgoed uit Zeeland zou verdwijnen. Dat nieuws overschaduwde het 25-jarig jubi leum van de kazerne. Want ondanks dat ook de Duik en Demonteer Groep inmid dels was verdwenen, kwamen er nieuwe taken naar de kazerne. Men bood onderdak aan de Natres, die vanwege het sluiten van de landmachtkazerne te Middelburg plaats nodig hadden en er werden 139 matrozen van de Verenigde Arabische Emiraten ge accommodeerd, die een matrozenopleiding volgden. Verder wil het Garnizoenscommando Breda er een vooruitgeschoven post huisvesten en heeft de marechaussee zijn Vlissingse brigade er al ondergebracht. De marine is van plan om 10 a 13 miljoen gulden te investeren in de marinekazerne. Het geld is bestemd voor de bouw van een nieuw verblijf met ruim honderdvijftig slaapplaatsen en voor renovatie van het bestaande complex. Men verwacht een tweede groep van 150 man uit de VAE voor een matrozenop- leiding en met de landmacht is een over eenkomst getekend voor medegebruik van de kazerne door twee compagnieën Natres en een kleine vaste staf. April 2018 25

Den Spiegel | 2018 | | pagina 27